Szukając Leara: Verdi

Terminy

Realizatorzy:

Michał Znaniecki: reżyseria, scenografia, scenariusz
Zofia Dowjat: kierownik warsztatów teatralnych z seniorami, asystent reżysera
Kamil Baron: prowadzenie warsztatów teatralnych z seniorami
Magdalena Sowińska: producent, koordynator warsztatów
Jacek Kita: kierownik muzyczny
Joanna Medyńska: kostiumy
Diana Theocharidis: choreografia

Obsada:

REGANA | Karin Wiktor-Kałucka
KORDELIA | Ewa Biegas
GONERYLA | Marta Mika
KRÓL LEAR | Jerzy Artysz
FOOL | Wojciech Malajkat, Kamil Baron

fortepian: Jacek Kita, Joachim Kołpanowicz

Seniorzy: Podopieczni Domów Pomocy Społecznej z Krakowa
Studio Baletowe i Chór Opery Krakowskiej

05.10.2017
godzina: 18:00
scena: Scena Kameralna

06.10.2017
godzina: 18:00
scena: Scena Kameralna

„Szukając Leara: Verdi” to autorski spektakl Michała Znanieckiego, realizowany w ramach  cyklu „Głos wykluczonych”. Projekt zakłada połączenie grupy amatorów z artystami profesjonalnymi, przy zaangażowaniu miasta i jego mieszkańców do czynnego udziału w tworzeniu przedstawienia. Hasłem wywoławczym jest „wykluczenie”, które na przestrzeni ostatnich lat stało się już pewnego rodzaju metaforą i polem do dyskusji o teatrze. Z osobami wykluczonymi pracują i występują na scenie artyści, gwiazdy opery i teatru. Spektakl był prezentowany m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Lwowie czy Buenos Aires. Kolejnym miastem na mapie „Głosu wykluczonych” jest Kraków.

Przedstawienie opowiada historię Króla Leara i jego córek, jest połączeniem dramatu Szekspira i wybranych fragmentów muzycznych  z utworów Giuseppe Verdiego, tworzonych z myślą o operze „Król Lear”, którą Verdi całe życie chciał skomponować, ale ostatecznie nigdy tego nie zrobił...

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się kluczem do wyboru grupy społecznej. Dzięki udziałowi osób starszych w projekcie, zyskuje on wartość dodaną i jest pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika, które stają się częścią spektaklu. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl "Szukając Leara: Verdi" powstał dzięki współpracy Fundacji Jutropera z Biurem Festiwalowym IMPART 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Urzędem Miasta Krakowa oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.