A A A
normalny kontrast | duży kontrast

ABOUT US | THE PEOPLE

Bogusław Nowak

BOGUSŁAW NOWAK
General Manager

The General Manager of the Krakow Opera. He graduated from the Radio and Television Department of the University of Silesia, Katowice. He has worked for the Stary Theatre in Krakow, Radio Krakow ... more

Laco Adamik

LACO ADAMIK
Chief Director

Theatre, film and opera director of Slovak origin. Graduated from the Film Academy (FAMU) in Prague. He has been living and working in Poland since the early 1970's. He became famous as a producer of outstanding TV performances ... more

Tomasz Tokarczyk

TOMASZ TOKARCZYK
Music Director

Conductor. A graduate of the Music Academy in Krakow, where he studied conducting (diploma with honours) and violin, Tokarczyk received several scholarships from the Bachakademie Stuttgart and the Bach Oregon Festival (USA) ... more

ARTISTIC TEAM

ORCHESTRA LEADER:

Tomasz Tokarczyk

Cooperation:

Adam Banaszak, Grzegorz Berniak, Łukasz Borowicz, Rafał Jacek Delekta, Jan Jazownik, Joachim Kołpanowicz, Marek Kluza, Tadeusz Kozłowski, Warcisław Kunc, Zygmunt Magiera, Jacek Mentel, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Sebastian Perłowski, Marek Toporowski, Evgeny Volynskiy, Piotr Wajrak, Bartosz Żurakowski

SOLOISTS

SOPRANOS:

Magdalena Barylak, Agnieszka Kuk, Katarzyna Oleś-Blacha, Paula Maciołek, Iwona Socha, Karin Wiktor-Kałucka

Cooperation:

Marcelina Beucher, Ewa Biegas, Wioletta Chodowicz, Grażyna Brodzińska, Karina Skrzeszewska, Ewelina Szybilska, Ewa Vesin, Agata Widera-Burda, Jolanta Wagner, Karolina Wieczorek, Anna Wolfinger

MEZZO-SOPRANOS:

Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska

Cooperation:

Anna Bernacka, Wanda Franek, Jolanta Gzella, Monika Ledzion-Porczyńska, Anna Lubańska, Olga Maroszek, Ewa Menaszek, Marta Mika, Daria Proszek, Małgorzata Ratajczak, Agnieszka Rehlis, Małgorzata Walewska, Bożena Zawiślak-Dolny, Iryna Zhytynska

TENORS:

Janusz Dębowski, Vasyl Grokholskyi, Krzysztof Kozarek, Tomasz Kuk, Adam Sobierajski

Cooperation:

Paweł Brożek, Marcin Kotarba, Andrzej Lampert, Paolo Lardizzone, Franciszek Makuch, Janusz Ratajczak, Dominik Sutowicz, Pavlo Tolstoy, Paweł Wunder, Adam Zdunikowski

BARITONES:

Andrzej Biegun, Michał Kutnik, Adam Szerszeń

Cooperation:

Mariusz Godlewski, Jacek Jaskuła, Szymon Komasa, Sławomir Kowalewski, Zenon Kowalski, Adam Kruszewski, Stanisław Kufluk, Mariusz Kwiecień, Bartłomiej Misiuda, Łukasz Motkowicz, Tomasz Rak, Przemysław Rezner, Leszek Skrla, Adam Zaremba

BASSES:

Wołodymyr Pańkiw

Cooperation:

Wojtek Gierlach, Szymon Kobyliński, Remigiusz Łukomski, Dariusz Machej, Jacek Ozimkowski, Patryk Rymanowski, Grzegorz Szostak, Wojtek Śmiłek, Aleksander Teliga

BASS-BARITONES

Cooperation:

Przemysław Firek, Robert Gierlach, Tomasz Rudnicki, Krzysztof Szumański

BALLET

Ballet Leader:

Wioletta Maciejewska

Artistic Ballet Leader:

Katarzyna Aleksander-Kmieć

Teachers:

Katarzyna Aleksander-Kmieć, Marek Fiertek

Acting Supervisor:

Mizuki Kurosawa

Soloists:

Agnieszka Chlebowska, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Malika Tokkozhina, Dzmitry Prokharau, Gabriele Togni, Yauheni Yatskevich

Coryphaei:

Julia Galambos, Bożena Kowalska, Anastasiya Krasouskaya, Mariana Morfin-Sanchez, Neshama Nashman, Agnieszka Raczyńska, Dzina Ratoń, Maja Witkowska, Leonardo Cusinato, Adam Mośko, Maciej Pluskowski, Vadzim Trukhan

Dancers:

Paulina Cisłowska, Małgorzata Dorosiewicz-Kotarba, Victoria Grassmugg, Nika Lipolt, Klaudia Połeć, Agata Steinke-Wojtala, Weronika Wilczyńska, Dominika Woszek, Teresa Żurowska, Aliaksandr Karandulka, Andrei Kryshchanovich, Tomasz Staniak, Filip Świeczkowski, Gabriele Coz

Cooperation:

Magdalena Malska, Victor Korpusenko

Accompanist:

Emilia Strzecha, Olena Yasilkivska

Ballet masseur:

Mateusz Wicher

Physiotherapist:

Mariusz Fill

CHOIR

Chorus Leader

Jacek Mentel

Sopranos:

Alina Antonik, Agnieszka Czekaj-Janicka, Natalia Hydz, Natalia Mańka-Mularczyk, Wioletta Majgier, Kamila Mędrek Żurek, Joanna Rakoczy, Paulina Stach-Pluskowska, Małgorzata Sznajder-Dziechciowska, Jolanta Wacławska, Maria Węgrzyn, Anna Wodyńska-Piętka, Lidia Zoń-Raymond

Altos:

Agata Flondro, Anna Gajdzik-Krzyżanowska, Agata Gondek-Klimek, Joanna Grandys-Wnuk, Małgorzata Hyży-Wypart, Jolanta Leśniak, Lucyna Ordon-Klimczak, Maria Pawlisz, Joanna Piękoś, Lidia Pirowska

Tenors:

Michał Błocki, Piotr Boronowicz, Marek Gerwatowski, Krzysztof Kogut, Dariusz Palonek, Rafał Pawłowski, Rafał Piętka-Wodyński, Wiesław Popiołek, Paweł Szczepanek, Łukasz Zakrzewski

Basses:

Jarosław Dijuk, Władysław Guzik, Marcin Herman, Roman Klimowicz, Łukasz Lelek, Jan Migała, Ludomir Rogalewski, Andrzej Wartalski, Jerzy Wójcik, Jacek Wróbel, Mariusz Zarzycki

Chorus Leader's assistant:

Joanna Wójtowicz

Supervisor:

Maria Pawlisz

Library:

Dariusz Palonek

Accompanist:

Olga Piotrowska-Cender

ORCHESTRA

Orchestra Leader:

Tomasz Tokarczyk

First Violin:

Swietłana Białostocka (orchestra's concertmaster), Paweł Wójtowicz (concertmaster), Barbara Łobaczewska-Kuźnia, Igor Laszkiewicz, Edyta Szlachetka-Hajto, Ewa Litwa, Magdalena Kamińska, Anna Stolarz, Roksana Drabik, Dominika Olszewska-Szczepanik, Dorota Gromada

Second Violin:

Iwona Ibek-Milewska, Bożena Baran-Darska, Tomasz Kuźnia, Halina Boroni, Ewa Welanyk, Angela Sznicar, Agnieszka Majerska, Klaudia Dzieża

Violas:

Oleksandra Mychajlenko, Witalij Mychajlenko, Piotr Augustyn, Małgorzata Piekarczyk, Maria Drak, Janusz Chrzanowski, Jadwiga Karpała

Cellos:

Radosław Bukała (concertmaster), Dobrosław Krzyżanowski (concertmaster), Barbara Drobniak-Jakóbik (concertmaster), Alina Grochala, Krzysztof Wójtowicz, Stanisława Komońska, Leszek Pacanek

Contrabasses:

Jerzy Porosło, Marek Lewandowski, Marek Bednarczyk, Piotr Sarnecki (cooperation)

Flutes:

Wiesław Suruło, Janusz Pańczyk, Karolina Klimczak

Oboes:

Monika Sęk, Leonid Pozdiejew, Mirosław Drak, Sylwia Tomera-Długosz

English horn:

Mirosław Drak, Monika Sęk, Sylwia Tomera-Długosz

Clarinets:

Jerzy Krowicki, Dezyderiusz Boroni, Ryszard Cieśla, Stanisław Olko

Clarinet ES:

Ryszard Cieśla

Bass clarinet:

Dezyderiusz Boroni, Ryszard Cieśla, Stanisław Olko

Tenor saxophone:

Stanisław Olko

Bassoons:

Arkadiusz Babiński, Patryk Krzyszkowski, Maciej Rygielski

Contrabassoon:

Patryk Krzyszkowski

French Horns:

Ryszard Rakoczy, Paweł Siedlik, Jarosław Jaworski, Antoni Pietras, Piotr Rysiewicz

Trumpets:

Marek Domagalski, Jacek Król, Michał Bylica, Maurycy Biesiadecki

Trombones:

Arkadiusz Bała, Tomasz Gajewski, Krzysztof Węgrzyn

Trombones:

Wacław Fular

Tuba:

Jarosław Janecki

Timpani:

Sylwia Romek, Maria Stojek, Marcin Kotarba

Percussion:

Sylwia Romek, Maria Stojek, Marcin Kotarba, Żaneta Seweryn

Harp:

Lilianna Kosiorowska-Wysocka

Guitar:

Alina Grochala

Bass guitar:

Marek Lewandowski

Viola d'amore:

Oleksandra Mychajlenko

Organ, celesta:

Cooperation: Maria Mazurkowska

Supervisors:

Paweł Siedlik, Iwona Ibek-Milewska

Library:

Leszek Pacanek

BALLET STUDIO

Leader:

Magdalena Malska

Coordinator and Consultant:

Maria Petkow-Dimitrow

Organisational Cooperation:

Ewa Mączyńska

Teachers:

Karolina Kuliga, Kinga Kużdżał, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Katarzyna Borstyn, Anastasiya Krasouskaya, Wioletta Maciejewska, Magdalena Malska, Ewa Mączyńska, Ewa Nowak, Maria Petkow-Dimitrow, Monika Rucka-Michalik, Justyna Rybarz, Kinga Szablowska, Jacek Szydłowski, Bożena Pędziwiatr, Maria Frączysta, Zofia Luba, Karolina Vogt

Accompanists:

Anna Jasińska-Pazera, Ryszard Heuchert, Lidia Ordon, Monika Rucka-Michalik, Natalia Szablowska, Karolina Vogt

CHILDREN CHOIR

Leader:

Marek Kluza (cooperation)

Teacher:

Beata Kluza (cooperation)

Accompanist:

Maria Mazurkowska