A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Artyści Opery Krakowskiej złożyli hołd pamięci Iwony Borowickiej

16.09.2019

W sobotę 14 września odbył się koncert upamiętniający Iwonę Borowicką w 35. rocznicę jej śmierci i 65-lecie debiutu. Wydarzenie, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Radosny Senior, było hołdem dla solistki, która przez trzy dekady niepodzielenie panowała na operetkowej scenie Krakowa.

Na program złożyły się arie, duety i ansamble z dzieł Johanna Straussa, Emmericha Kálmána, Nico Dostala czy Paula Abrahama, w których główne role kreowała Borowicka. Koncert uzupełniały archiwalne nagrania. Wspomnienia o Artystce i jej występach snuła Katarzyna Sanocka. Gdy zabrzmiały słynne kuplety Barinkay'a, na scenę wkroczył Franciszek Makuch, ostatni z naszych solistów, który przed laty występował z Iwoną Borowicką.

Hołd primadonnie oddali: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Monika Korybalska, Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Adam Szerszeń, Jarosław Bielecki, Jakub Oczkowski oraz Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej. Całość poprowadził Tomasz Tokarczyk. Koncert odbył się w ramach Drugiego Letniego Festiwalu Operetkowego na Wiśle, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Radosny Senior z Sybillą Borowicką i Różą Bałą na czele.

W tym samym dniu, parę godzin wcześniej, na rogu ulic Długiej i Szlak, gdzie mieszkała Iwona Borowicka, została odsłonięta tablica pamiątkowa Artystki, ufundowana przez jej rodzinę przy udziale Miasta Krakowa. Więcej informacji o tym znajdziecie TUTAJ.