A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Bilet do Opery za 500 groszy!

7.04.2017

13 maja br. teatry w całej Polsce rozpoczną sprzedaż biletów w specjalnej cenie 500 groszy na swoje spektakle w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny Dnia Teatru Publicznego. W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” bierze udział 97 teatrów z 38 miast, które zaprezentują łącznie 98 przedstawień.

Idea tego przedsięwzięcia  zrodziła się w związku z obchodami  250-lecia Teatru Publicznego w Polsce w 2015 roku. Wtedy właśnie wielkim powodzeniem cieszyła się akcja "Bilet za 250 groszy", przyciągając do teatrów tysiące widzów. Opera Krakowska zaprezentowała wówczas „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika.

Bilety na spektakl baletowy „Dwie Historie - jeden Taniec” (19 maja 2017, godz. 18.30) w cenie 500 groszy będzie można kupić w Kasie Opery Krakowskiej jedynie w dniu 13 maja od godz. 10.00. Do zakupu biletów uprawnione są tylko osoby fizyczne. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

„Dwie Historie - jeden Taniec” to balet w dwóch aktach do muzyki Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którego recital dyplomowy odbył się w Operze Krakowskiej oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Autorem choreografii jest Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego, który przygotował etiudę choreograficzną „Uwertura żołnierza” do muzyki Piotra Czajkowskiego, będącą częścią naszego spektaklu baletowego „Emocje”.

Zatańczą: Paulina Cisłowska, Martyna Dobosz, Julia Galambos, Dzina Kazyrskaya, Mizuki Kurosawa, Agnieszka Raczyńska, Katarzyna Sanocka, Clara Ushizaka, Leonardo Cusinato, Robert Kędziński, Maciej Pluskowski, Dzmitry Prokharau, Takafumi Tamagawa, Yauheni Yatskevich.

„Do Opery Krakowskiej zawitał jazz w możliwie najlepszym wykonaniu. (...) Było co oglądać i czego słuchać. (...) Publiczność siadła na scenie, niemal obok tancerzy i muzyków. Mogła ich obserwować z bliska, śledzić ich emocje, wysiłek, radość... Bo wiele w tym spektaklu było radości, nie tylko tej zaplanowanej przez choreografa i wyrażonej gestem, ale także tej, która rodzi się spontanicznie w spotkaniu tancerza z muzyką, która go „niesie”, uskrzydla, porywa...” – napisała red. Anna Woźniakowska (portal Polska Muza, 31.10.2016).

Więcej informacji na temat Dzień Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”: www.dzienteatrupublicznego.pl


Spektakl baletowy „Dwie Historie - jeden Taniec” zostanie zaprezentowany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.