A A A
normalny kontrast | duży kontrast

"Carmen" G. Bizeta z udziałem Małgorzaty Walewskiej!

We wrześniu (19 i 21) Opera Krakowska zaprosiła swoich widzów na dwa niezwykłe spektakle „Carmen” G. Bizeta, która należy do najpopularniejszych dzieł w światowym repertuarze operowym. W partii tytułowej wystąpiła wybitna polska mezzosopranistka - Małgorzata Walewska. Solistka śpiewała na wielu scenach europejskich m.in. Atenach, Berlinie, Brukseli, Londynie, Rzymie i w Sewilli. Występowała u boku takich gwiazd jak Edita Gruberova, Placido Domingo i Luciano Pavarotti. Obsadę uzupełnili m.in. Iwona Socha (Micaela), Przemysław Firek (Escamillo) i Tomasz Kuk (Don Jose).

Realizatorami obecnej inscenizacji są wybitni i znani artyści: Laco Adamik (reżyseria), Tadeusz Kozłowski (przygotowanie muzyczne), Barbara Kędzierska (scenografia i kostiumy), Katarzyna Aleksander-Kmieć (choreografia). Spektaklem dyrygował Tomasz Tokarczyk.

W pierwszej wersji „Carmen”, ujęta była w formę zbliżoną do opery komicznej, gdzie fragmenty śpiewane przeplatały się z partiami mówionymi. Fakt ten, według ówczesnego zwyczaju, zamykał jej drogę na scenę Wielkiej Opery paryskiej, premiera musiała się więc odbyć w Operze Komicznej. Uczęszczająca tam publiczność gustowała raczej w lekkich, zabawnych komediach muzycznych i nie w smak jej było tragiczne zakończenie dzieła Bizeta - oto jeden z powodów chłodnego przyjęcia Carmen. Ważniejszą jednak przyczyną niechętnego początkowo stosunku publiczności i krytyków było śmiałe nowatorstwo treści. Bizet przełamał bowiem niepisaną tradycję nakazującą czerpać tematy oper ze świata mitów i legend lub też z dawnych epok historycznych i z życia tzw. „wyższych sfer". W miejsce konwencjonalnych, częstokroć pełnych sztucznego patosu postaci bohaterów wprowadził na sceną operową żywych, współczesnych ludzi - żołnierzy, przemytników i robotnice z fabryki cygar.

Z czasem jednak niezwykła barwność muzyki, jej żywiołowy temperament i swoista „hiszpańska" egzotyka, kunsztowność i elegancja, blask i efektowność, w połączeniu ze znakomitym librettem odniosły zdecydowane zwycięstwo.