A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Dialog Mistrzów – Mahler i Strauss w Muzeum Lotnictwa Polskiego

17.06.2019

Dwaj giganci późnego romantyzmu – kompozytorzy przełomu wieków byli jak dwa konary ogromnego drzewa, które choć wyrosły z tego samego wagnerowskiego pnia, rozwinęły się w różnych kierunkach – Gustaw Mahler i Ryszard Strauss spotkają się znowu podczas jednego z koncertów Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej – „Dialog Mistrzów” w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Program koncertu poprowadzi słuchaczy przez blisko sto lat. Od wspólnego zachwytu Mahlera i Straussa Ryszardem Wagnerem (koncert rozpocznie Preludium do „Tristana i Izoldy”) po jedno z ostatnich dzieł Straussa –  „Cztery ostatnie pieśni” powstały już po II wojnie światowej, w 1948 roku.

Jest to absolutny szczyt formy, duże wyzwanie dla śpiewaczki i fascynujące ujęcie zmierzchu życia, w którym śmierć rozumiana jest jako przyjaciółka a nie demon, którego się boimy – zauważa solistka, Katarzyna Oleś-Blacha, która wraz z dyrygentem Tomaszem Tokarczykiem układała program koncertu. Publiczność wysłucha również arcydzieł Gustawa Mahlera: „Adagietta” z V Symfonii cis-moll oraz „Kindertotenlieder” – wstrząsającego cyklu pieśni na śmierć dzieci. Cykl Mahlera towarzyszy mi od czasów studiów wokalnych – przyznaje Adam Szerszeń, który niedawno wykonywał „Kindertotenlieder” w Kopalni Soli w Wieliczce. Śpiewak dodaje: Polubiłem to dzieło blisko dwadzieścia lat temu i od tamtej pory co jakiś czas miałem możliwość i przyjemność wykonywać go z fortepianem, jak i w oryginalnej wersji z towarzyszeniem orkiestry. W warstwie literackiej Mahler sięgnął w tym cyklu po poezję Rückerta, który był bezpośrednio dotknięty tragedią straty dwojga dzieci w wyniku szkarlatyny. Już jakiś czas po skomponowaniu tego utworu kompozytorowi przydarzyła się podobna historia i również jego własna córka zmarła w wyniku śmiertelnej choroby. Katarzyna Oleś-Blacha mówi: Postaramy się zaszczepić miłość do liryki wokalnej naszej publiczności. To będzie uczta dla koneserów, ale także dla tych, którzy jeszcze się z tym gatunkiem nie spotkali. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej, a całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Opera Krakowska niejednokrotnie współpracowała z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Odbyły się tam  koncerty, w tym w ramach cyklu „Pieśń – Teatr Słowa”, czy „Wielkie Chóry Wielkich Oper”, i gromadziły liczną widownię. 

Bilety na koncert w cenie 40 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online.