A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Dzieło z uniwersalnym przesłaniem – „Manru” I. J. Paderewskiego w Operze Krakowskiej

16 listopada na naszej scenie odbyła się premiera opery „Manru”  kompozytora i męża stanu I. J. Paderewskiego. Spektaklem tym chcieliśmy przywrócić pamięć o dziele wybitnego artysty i kompozytora, jak też uczcić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W recenzji ze spektaklu red. Anna Woźniakowska zaznaczyła – „dobrze się stało, że «Manru» zawitał na krakowską scenę”.

Przedstawienie wyreżyserował Laco Adamik, kierownictwo muzyczne sprawował Tomasz Tokarczyk. Scenografię i projekty kostiumów opracował Milan David. Chór Opery Krakowskiej przygotowali Jacek Mentel i Joanna Wójtowicz, natomiast Chór Dziecięcy Marek Kluza. Za choreografię odpowiadała Katarzyna Aleksandra-Kmieć. Reżyserem światła był Dariusz Pawelec. Podczas premiery w roli tytułowej zaśpiewał Janusz Ratajczak (w drugiej obsadzie Sylwester Kostecki). W pozostałych partiach usłyszeliśmy: Jolantę Wagner i Agnieszkę Kuk (Ulana), Annę Lubańską i Olgę Maroszek (Jadwiga), Leszka Skrlę i Mariusza Godlewskiego  (Urok), Monikę Ledzion-Porczyńską i Monikę Korybalską (Aza), Wołodymyra Pańkiwa i Jacka Gresztę (Oros), Jacka Ozimkowskiego i Andrzeja Bieguna (Jagu), Jarosława Bieleckiego i Krzysztofa Kozarka (Młody Cygan) oraz Agatę Flondro (Młoda Cyganka). Solistom towarzyszył Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Redaktor Anna Woźniakowska napisała: „największą satysfakcję sprawili mi (…) artyści orkiestry i chóru, którzy pod batutą Tomasza Tokarczyka pozwolili w pełni rozkoszować się piękną muzyką Paderewskiego”.

Spektakl zwieńczyły gromkie brawa publiczności, która nagrodziła nimi wszystkich artystów. 

Na godziną przed rozpoczęciem spektaklu delegacja Opery Krakowskiej z Dyrektorem Naczelnym na czele oraz przedstawicielami Bractwa Kurkowego i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, w asyście harcerzy złożyli kwiaty pod pomnikiem kompozytora w Parku Strzeleckim. Koncertmistrz Opery Krakowskiej Paweł Wójtowicz zagrał na skrzypcach fragment „Melodii” – kompozycji Mistrza. Na zakończenie wszyscy obecni wykonali Hymn Polski. 

Spektakl zrealizowano we współpracy z Operą NOVA w Bydgoszczy.


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.