A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Dzień dziecka z profesorem Wiolinkiem

28.05.2020

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla najmłodszych Melomanów powrót uwielbianego „Profesora Wiolinka”, czyli realizowanego w latach 2014-2016 projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca w naszych mediach społecznościowych dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl „Profesor Wiolinek i grający wieloryb”.

 „Pochodzę z krainy Muzyki, świata, w którym otaczające nas dźwięki są najważniejsze. (…) W pewną deszczową noc pojawiłem się na strychu operowego gmachu przy ulicy Lubicz 48. (…) Zabiorę was do mojego magicznego świata muzyki, który jest kolorowy niczym tęcza malowana dźwiękiem” – tymi słowami przed sześcioma laty przedstawił się Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza, koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty. Wiolinek zaistniał w wielu miejscach jednocześnie (jak to czarodziej) – w formie książeczek dla dzieci, piosenek i – co najważniejsze – jako postać na scenie, brawurowo zagrana przez Stanisława Knapika.

– Dla wielu młodych widzów Profesor Wiolinek był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej – mówi Paweł Wójtowicz. – Trzynaście przygód Profesora, pełnych tajemnic i ciekawych historii, w których towarzyszył mu lubiany przez najmłodszych Duch operowy było dla wielu dzieci momentem wkraczania w świat muzycznych baśni i marzeń. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, postanowiliśmy przypomnieć historie, piosenki, postaci, tworząc m.in. Wiolinkową TV. Postaram się, by było trochę tajemniczo, śmiesznie ale i strasznie. Dzieci poznają piosenki, nową postać smoka Operokusa, a w przyszłości będą mogły również uczestniczyć w ciekawych konkursach i zabawach – dodaje.

1 czerwca już o godzinie 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę „Chochlik Figaro”, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze naszych przedstawień, czyli 18:30, zaprezentujemy siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu „Profesor Wiolinek i grający wieloryb” (dostępne z polskimi napisami. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

 

DZIEŃ DZIECKA Z PROFESOREM WIOLINKIEM

8:00 – Ulubione Piosenki Smoka Operokusa

14:00 – Wiolinkowa TV (premiera) – prowadzenie: Paweł Wójtowicz18:30 – „Profesor Wiolinek i grający wieloryb” (archiwalne nagranie spektaklu na kanale YouTube Opery Krakowskiej)

Realizatorzy:
reżyseria – Paweł Wójtowicz
scenografia i kostiumy – Bożena Pędziwiatr
muzyka – Paweł Wójtowicz
teksty piosenek – Paweł Wójtowicz
asystent reżysera – Agnieszka Sztencel
przygotowanie baletu – Kinga Kużdżał

Występują:
Profesor Wiolinek – Stanisław Knapik
Duch – Marcin Herman
Pianistka - Olga Tsymbaluk
Królowa Nocy – Karolina Wieczorek
Uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach: Michał Basista, Franciszek Szymula, przygotowanie: Agnieszka Tyrała

Projekt „Profesora Wiolinka” realizowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego