A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Dzień Teatru Publicznego – "Cyganeria" na kanale YouTube i otwarcie wystawy „Zobacz Operę”

18.05.2020

Dzień Teatru Publicznego, organizowany co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przybrał formę wirtualną. Proponujemy Widzom z tej okazji zarówno sztukę w przestrzeni wirtualnej, jak i w gmachu teatru przy ul. Lubicz 48. 21 maja o godzinie 11:00 na swoim kanale YouTube opublikujemy „Cyganerię” Giacomo Pucciniego, a w budynku otworzymy wystawę „Zobacz Operę”. Po raz pierwszy od 13 marca Widzowie będą mogli odwiedzić Operę Krakowską osobiście.

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO

Dzień Teatru Publicznego wielu Widzom na pewno kojarzy się z cieszącą się dużą popularnością akcją sprzedaży biletów w specjalnej cenie, jak np. „Bilet za 350 groszy”. W tym roku została odwołana z powodu pandemii koronawirusa i po raz pierwszy teatry w Polsce świętują w przestrzeni wirtualnej, od 16 do 23 maja. Z tej okazji przygotowaliśmy podwójną ofertę – wirtualną i realną, obie wystartują jednocześnie – w czwartek 21 maja o godzinie 11:00.

CYGANERIA

W repertuarze Opery Krakowskiej „Cyganeria” to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych spektakli. Inscenizacja wyreżyserowana przez Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, należy do najchętniej oglądanych na naszej scenie. Red. Anna Woźniakowska pisała w miesięczniku „Kraków” po premierze: „Powstał spektakl spójny i konsekwentny, co w operze nie jest łatwe, wizualnie ładny, muzycznie przygotowany bez zarzutu”. W nagraniu zarejestrowanym właśnie podczas premiery 25 września 2015 roku zobaczymy w głównych rolach: Tomasza Kuka (Rodolfo), Iwonę Sochę (Mimi), Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha (Musetta). Dużą wartością rejestracji jest utrwalenie historycznego momentu premiery, którą za sprawą publikacji na kanale YouTube każdy Widz będzie mógł obejrzeć za darmo przez 72 godziny (do 24 maja, godz. 11:00). SPEKTAKL NA YOUTUBE

WYSTAWA „ZOBACZ OPERĘ”

Zgodnie ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z koronawirusem, swoją przestrzeń otworzyły dla Widzów galerie i muzea. Dysponując przestronnym wnętrzem Galerii Opera również zapraszamy do zwiedzania - wystawy "Zobacz Operę". Przygotowaliśmy dla Widzów bogatą wystawę najbardziej charakterystycznych elementów scenografii, rekwizytów i kostiumów z osiemnastu spektakli operowych, operetkowych i baletowych, m.in. z „Toski”, „Dziadka do orzechów”, „Ariadny na Naxos”, „Madame Butterfly” czy elementy „Orfeusza w piekle” – spektaklu, który wciąż czeka na swoją premierę. Autorami zbiorów są wybitni artyści od lat współpracujący z naszym teatrem: Barbara Kędzierska, Michał Znaniecki, Anna Sekuła, Zofia de Ines, Giorgio Madia czy Bożena Pędziwiatr. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja nagrań archiwalnych, m.in. „Diabłów z Loudun” niedawno zmarłego Krzysztofa Pendereckiego, czyli spektaklu, od którego rozpoczęła się działalność teatru we własnym gmachu przy ul. Lubicz 48. Zwiedzanie wystawy, która otwarta pozostanie do 30 czerwca 2020 roku, będzie się odbywać przy zachowaniu najważniejszych zasad sanitarnych, m.in. stosowaniu płynów odkażających, używaniu rękawiczek ochronnych, zakładaniu maseczek przez zwiedzających i zachowaniu odpowiedniej odległości.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku, od godziny 11:00 do 18:00 z przerwą od 14:00 do 15:00 w celu przeprowadzenia odkażania oraz w soboty od 11:00 do 15:00. Wstęp na wystawę jest wolny.

Więcej informacji o zasadach bezpieczeństwa znajduje się TUTAJ.

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO W OPERZE KRAKOWSKIEJ

Giacomo Puccini
Cyganeria | La Bohème

21 maja 2020 roku, godz. 11:00, oficjalny kanał YouTube Opery Krakowskiej

Realizatorzy:

reżyseria LACO ADAMIK
kierownictwo muzyczne TOMASZ TOKARCZYK
scenografia i kostiumy BARBARA KĘDZIERSKA
przygotowanie chóru  ZYGMUNT MAGIERA
reżyseria światła BOGUMIŁ PALEWICZ
przygotowanie chóru dziecięcego MAREK KLUZA

asystent reżysera AGNIESZKA SZTENCEL, BOŻENA WALCZYK-SKRZYPCZAK
asystent kierownika muzycznego PAWEŁ SZCZEPAŃSKI
asystent scenografa i kostiumografa IZABELA FIREK
asystent kierownika chóru JOANNA WÓJTOWICZ
inspicjentki JUSTYNA JAROCKA-LEJZAK, MAGDALENA WĄSOWSKA
sufler DOROTA SAWKA
korepetytorzy solistów KRISTINA KUTNIK, OLGA TSYMBALYUK, GRZEGORZ BRAJNER
akompaniator chóru WIOLETTA FLUDA-TKACZYK
tłumaczenie tekstu na tablicę świetlną DOROTA SAWKA

Obsada:

Rodolfo TOMASZ KUK
Mimi IWONA SOCHA
Marcello MARIUSZ GODLEWSKI
Musetta KATARZYNA OLEŚ-BLACHA
Schaunard TOMASZ RUDNICKI
Colline WOŁODYMYR PAŃKIW
Benoit ANDRZEJ BIEGUN
Alcindoro JACEK OZIMKOWSKI
Parpignol FRANCISZEK MAKUCH

ORKIESTRA, CHÓR I CHÓR DZIECIĘCY OPERY KRAKOWSKIEJ
Dyrygent TOMASZ TOKARCZYK

 

ZOBACZ OPERĘ

Wystawa scenografii, kostiumów i rekwizytów ze spektakli z repertuaru Opery Krakowskiej

Otwarcie: 21 maja 2020 roku, godz. 11:00, ul. Lubicz 48
Wystawa czynna do 30.06.2020 w Galerii Opera

poniedziałek – piątek 11:00-18:00 (przerwa: 14:00-15:00)
sobota: 11:00-15:00

Wstęp wolny

Zasady zwiedzania wystawy ZOBACZ OPERĘ