A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Gala baletowa „Grand Pas..!”

27.06.2014

Tego wieczoru w Operze Krakowskiej niepodzielnie królował taniec. 26 czerwca podczas gali baletowej „Grand Pas..!” można było podziwiać artystów z czołowych scen baletowych. Soliści przyjechali do nas z różnych stron Europy - od Neapolu aż po Sztokholm i Petersburg. Podczas „Grand Pas..!” (26.06.) wystąpili: Sofia Gumerova i Igor Kolb z Teatru Maryjskiego z Petersburga, Mikhail Martynyuk z Kremlowskiego Teatru Baletu, Anbeta Toromani i Alessandro Macario z Teatro San Carlo di Napoli, AdiLiJiang Abudureheman i Minji Nam z Royal Swedish Opera, Aleksandra Liashenko, Vladimir Yaroshenko i Yuka Ebihara z Polskiego Baletu Narodowego z Warszawy, Karolina Sierant i Mateusz Sierant z Teatru Wielkiego z Poznania. Zobaczyliśmy także zespół Baletu Opery Krakowskiej, a w partiach solistycznych zobaczyliśmy Agnieszkę Chlebowską, Dzinę Kazyrskaya, Gabrielę Kubacką, Roberta Kędzińskiego, Macieja  Pluskowskiego, Dzmitry Prokharau i Yauheniego Raukuts.

Występy artystów poprzedziły nagrania ich osobistych refleksji na temat tańca.

Taniec to dla nich sposób życia, pasja i praca. Łączy się nierozerwalnie z odczuwaniem piękna, potrzebą przekazania widzom cząstki siebie i swojego rozumienia świata. Wykonywany od najmłodszych lat towarzyszy nieodmiennie każdej chwili, jest obecny zarówno we wzniosłych momentach, jak i w prozie codzienności.

Widzowie podkreślali, że wrażenia estetyczne i wysoki poziom artystyczny widowiska zrekompensowały im przeniesienie gali baletowej z renesansowego Dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu do budynku Opery Krakowskiej. Nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego