A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Gala operetkowa w Alei Róż!

28.08.2019

Powaga i żart, wiedeński walc i ludowy taniec, wielka miłość i płoche zaloty – operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie łączyć. W podróż do jej bogatego, wielobarwnego świata zabiorą nas Artyści naszej sceny już 31 sierpnia o 19:00 podczas gali w Alei Róż w Nowej Hucie. Wstęp na koncert jest wolny.

Muzyka lekka, łatwa i przyjemna” – zwykło się mówić o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwięksi twórcy tego gatunku – Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán – byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nucił cały Wiedeń. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego społeczeństwa. Ich dzieła stanowią odbicie epoki – „całej przedwojennej ery, pustego światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem”, jak pisał Bernard Grün o „Księżniczce czardasza”, największym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także fascynująca podróż do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów. 

Zabiorą nas w nią znakomici soliści: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

„Gala Operetkowa w Alei Róż ma wieloletnią tradycję i jest jedną z najpiękniejszych chwil integrujących mieszkańców Nowej Huty niezależnie od ich wieku” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Jak co roku zaprezentujemy najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników wspaniałych głosów i największych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy także róże – w tym roku wspólnie świętując 70-lecie Nowej Huty.”

Na nowohuckiej ulicy zabrzmią operetkowe przeboje, między innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Księżczniczki Czardasza” Kálmána, poruszająca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy uśmiechu” Franza Lehára i całkiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygańskiego”, uznawane często za najsłynniejszą tenorową arię w całej operetkowej literaturze („Wielka sława to żart, książę błazna jest wart…”). Nie zabraknie w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakończenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.

Gala odbywa się w roku ustanowionym decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczcić dorobek ojca opery narodowej, a jednocześnie nie zatracić się w operetkowej rozrywce, proponujemy na początek brawurowe Tańce góralskie z Halki, dramatyczną, pełną miłosnego żaru arię Jontka z tej opery – Szumią jodły…, a także „Dumkę Jadwigi”i Polonez Miecznika”ze „Strasznego dworu”. By uzupełnić polski kontekst, wplatamy w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Różyckiego.

Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z naszym teatrem.