A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Gala operetkowa” w sercu Nowej Huty

Z początkiem września Opera Krakowska zaprosi melomanów na „Galę operetkową” (2.09.2017, godz. 20.00), która odbędzie się przy al. Róż w Nowej Hucie. Wystąpią soliści naszej sceny: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Szerszeń, Andrzej Lampert i Tomasz Kuk. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. Jak co roku gala organizowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. 

Podczas koncertu publiczność usłyszy największe przeboje muzyki operetkowej, najpiękniejsze i najpopularniejsze melodie, porywające słuchaczy i melomanów na całym świecie. Utwory, pochodzące ze znanych i lubianych operetek, wypełnią plenerowy wieczór w tętniącym życiem centrum Nowej Huty, gdzie zwłaszcza w okresie letnim kultura i sztuka zadomawiają się na zewnątrz, w przestrzeni miejskiej, tworząc spójny obraz z nowohuckim krajobrazem. 

Na repertuar koncertu złożą się utwory kojarzące się wprost z muzyką, którą przez długie lata zachwycał najwybitniejszy polski tenor Jan Kiepura oraz która tradycyjnie wypełnia teatry muzyczne, operetkowe i musicalowe. W programie m.in. kompozycie J. Straussa, zachwycające kunsztem, jak i lekkością. Zabrzmi „Uwertura” z „Barona cygańskiego”, „Czardasz” z „Zemsty nietoperza” – najbardziej popularne operetki na świecie oraz aria z „Wiedeńskiej krwi” – ostatniej operetki J. Straussa. Nie zabraknie też kompozycji E. Kálmána, w tym utworów ze słynnej „Księżniczki czardasza”, ujmującej melodyczną inwencją autora i „Hrabiny Maricy” - dzieł, które zapewniły kompozytorowi miejsce wśród najwybitniejszych twórców operetkowych XX wieku. W repertuarze znajdzie sie także fragment z pierwszej wielkiej operetki J. Offenbacha – „Orfeusz w piekle”. To dzieło, które posiada wiele pięknych fragmentów lirycznych, zachwyca pomysłowością i muzycznym dowcipem. Będą nawiązania do muzyki popularnej lat 20. i 30., które oferuje „Wiktoria i jej huzar” P. Ábraháma. Przykładem połączenia różnych kultur i rodzajów muzyki będzie jedna z dwóch oper skomponowanych przez G. Gershwina „Porgy and Bess”. Kompozytor wykorzystał w niej elementy muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej, a jednym z najsłynniejszych jej fragmentów jest kołysanka „Summertime”. Artyści wykonają także fragmenty z „West Side Story”, jednego z broadwayowskich musicali L. Bernsteina oraz piosenki z repertuaru J. Kiepury, takie jak „Ninon” czy „Brunetki, blondynki” oraz słynną neapolitańską pieśń E. Curtisa „Non ti scordar di me”.

Wstęp na „Galę operetkową” jest bezpłatny.