A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Gratulacje dla Jerzego Stuhra!

Zespół i widzowie Opery Krakowskiej serdecznie gratulują prof. Jerzemu Stuhrowi otrzymania Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018 za „Osiągnięcia Życia”! Uroczyste wręczenia nagrody odbyło się 26 marca br.

Jerzy Stuhr jest jednym z najpopularniejszych aktorów teatralnych i filmowych. Jako reżyser ma w swoim dorobku wiele uznanych przez krytyków oraz widzów filmów („Historie miłosne”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże zwierzę” czy „Obywatel”), jak też spektakli. W 2016 roku wyreżyserował dla naszego teatru perłę opery buffa „Don Pasquale” G. Donizettiego. W głównej partii – Malatesty, zaśpiewał wybitny baryton Mariusz Kwiecień, natomiast sam reżyser pojawił się na scenie w roli Notariusza. Spektakl od dnia premiery cieszy się ogromną popularnością oraz uznaniem widzów oraz dziennikarzy. Jerzy Stuhr jest także pedagogiem, od 1994 roku nosi tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. Był również rektorem krakowskiego PWST (1990-1996, 2002-2008). 

Artysta jest postacią powszechnie znaną zarówno przez starszych, jak i młodszych widzów. Dorośli pamiętają jego role w wielu ważnych dla historii kina polskiego filmach („Wodzirej”, „Amator”, „Obywatel Piszczyk”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Kiler”, „Kilerów 2-óch” ), natomiast młodsi widzowie doskonale kojarzą jego głos z filmu animowanego „Shrek”. Jerzy Stuhr w latach 80. występował także w filmach włoskich, za co w 1982 roku otrzymał nagrodę krytyki za pracę aktora zagranicznego w Italii. Jako aktor teatralny współpracował z największymi m.in. z Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim i Jerzym Grzegorzewskim, tworząc wybitne kreacje. Nagroda Polskiej Akademii Filmowej jest wyrazem wielkiego uznania wobec artysty i jego wkładu do polskiej kultury.