A A A
normalny kontrast | duży kontrast

INSPIRACJE – spotkanie przed premierą „Pajaców” i „Gianniego Schicchiego”

Gośćmi naszego spotkania z cyklu „Inspiracje” (19 marca) byli realizatorzy zbliżającej się premiery dwóch oper: „Pajaców” R. Leoncavalla i „Gianniego Schicchiego” G. Pucciniego - Tomasz Tokarczyk (kierownik muzyczny) oraz Włodzimierz Nurkowski (reżyser). W rozmowie z red. RMF Classic Alicją Myśliwiec artyści opowiedzieli m.in. dlaczego zdecydowali się na nietypowe połączenie dwóch tytułów, zdradzili też jak wyglądała praca nad spektaklem oraz jakim wyzwaniom musieli stawić czoła łącząc dwa tak różne dzieła.

Tomasz Tokarczyk zaznaczył, że „Pajace” są zwykle wystawiane z „Rycerskością wieśniaczą” P. Mascagniego, jednak po rozmowach z reżyserem obaj zdecydowali, że nie będą podążać tym najbardziej oczywistym tropem. Rozpoczęli poszukiwania drugiego tytułu i ostatecznie podjęli decyzję, że na krakowskiej scenie po raz pierwszy zrealizują „Gianniego Schicchiego” G. Pucciniego - najnowocześniej napisane dzieło tego kompozytora. 

Z kolei Włodzimierz Nurkowski zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawiają przed artystami obydwa tytuły. Należą do nich m.in. trudne i długie sceny zbiorowe, które wymagają od wykonawców ogromnej precyzji. Reżyser zapowiedział też, że na widzów czeka wiele niespodzianek.

Realizatorzy raz jeszcze zaprosili licznie zgromadzoną publiczność na premierę (23 marca) i kolejne przedstawienia „Pajaców” i „Gianniego Schicchiego” (24, 25, 27 marca 2018).