A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Koncert Karnawałowy „…Czas wszystko odmienia”

20 stycznia zaprosiliśmy Widzów na koncert „…Czas wszystko odmienia”. Był to jeden z koncertów karnawałowych Opery Krakowskiej, które słyną z tego, że uczestniczą w nich wyjątkowi goście. W tym roku był nim Bronisław Maj - poeta, wykładowca literatury, dramaturg, emblematyczna postać życia kulturalnego Krakowa. Melomani mogli go już zobaczyć w roli Notariusza w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego na lanckorońskim rynku (wrzesień 2017). Formułą koncertu jest to, że gościom specjalnym oddajemy scenę Opery Krakowskiej. Bronisław Maj w trakcie wieczoru snuł swoją opowieść o operze, muzycznych fascynacjach, pracy nad „Napojem miłosnym” i występie w Lanckoronie. To w nawiązaniu do tych opowieści zaprezentował barkarolę z przywołanej opery G. Donizettiego. Profesor, wspominając młodzieńcze lata, opowiedział też o jednym z ważniejszych koncertów, w którym uczestniczył – występie legendarnej grupy The Animals w Łodzi. Ku zachwytowi publiczności, wykonał jeden z największych przebojów zespołu - „The House of the Rising Sun”. 

Karnawał to czas zabawy, ale też miłości, dlatego oprócz odniesień do „Napoju miłosnego”, były też nawiązania do tanga. Iwona Socha wykonała „Tango Jalousie” J. Gadego, Bożena Zawiślak-Dolny zaśpiewała „Tango notturno” H. O. Borgmanna, a Michał Kutnik „Tango milonga” Jerzego Petersburskiego. Tango to wspaniała muzyka, a jej najznakomitszym reprezentantem jest Astor Piazzolla, którego słynne „Libertango” zagrała Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Nie mogło zabraknąć także tańca, w którym wspaniale zaprezentował się Balet Opery Krakowskiej tańczący m.in. do kompozycji P. Treszczotki „El tango de Anibal”. Tango jest emocjonalnym tańcem par, dlatego w repertuarze znalazły się także duety z najpiękniejszych oper, a także arie. Tomasz Kuk zaśpiewał arię z kwiatkiem z „Carmen” G. Bizeta, a wraz z Bożeną Zawiślak-Dolny wykonali duet „Tłumy fraków, wir i zamęt” z „Księżniczki czardasza” E. Kálmána. Z kolei Adam Sobierajski zaprezentował arię „Una furtiva lagrima” z „Napoju miłosnego” G. Donizettiego, a wraz z Iwoną Sochą zaśpiewali duet z tej samej opery „Lalla rallara”.  Koncert poprowadziła Katarzyna Sanocka. 

Okres Karnawału to barwny czas, w którym dominuje zabawa. Taki też był koncert „…Czas wszystko odmienia”. Karnawał trwa nadal, a my już teraz zapraszamy Państwa na kolejny koncert – Ostatkowy „Nowy Rok w Wiedniu – Ostatki w Krakowie” (13.02)