A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Koncert „Na dwa głosy” - w hołdzie Iwonie Borowickiej i Januszowi Żełobowskiemu

Koncertem „Na dwa głosy” zainaugurujemy 17 września br. nowy sezon artystyczny 2017/2018. Będzie on poświęcony pamięci solistów krakowskiej Operetki: primadonnie Iwonie Borowickiej oraz pierwszemu amantowi Januszowi Żełobowskiemu. 

Iwona Borowicka była wielką osobowością polskiej sceny muzycznej - artystką, która zachwycała talentem wokalno-aktorskim wzbudzając podziw i uwielbienie kochającej ją publiczności. Na scenie występowała przez 37 lat, z czego 30 spędziła w krakowskiej Operetce, gdzie debiutowała tytułową rolą w „Hrabinie Maricy” E. Kálmána. Niezapomnianą parę z Iwoną Borowicką tworzyła druga gwiazda krakowskiej Operetki – Janusz Żełobowski. Był to artysta wszechstronny, występował zarówno w operetce klasycznej, jak też w musicalu czy komedii muzycznej. Z krakowską sceną związany był w latach 1957-71, później przeniósł się do Operetki Warszawskiej. W operetce zadebiutował w partii Alfreda w „Zemście nietoperza” J. Straussa, a z każdą kolejną rolą stawał się ulubieńcem publiczności i krytyki. Słynne stały się słowa Jerzego Waldorffa, który o śpiewaku napisał: „Janusz Żełobowski - piękny głos, takaż aparycja!”. 

Słynne duety wykonają: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Wioletta Chodowicz, Monika Korybalska, Marcelina Beucher oraz Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Szerszeń, Adam Sobierajski, Janusz Ratajczak i Łukasz Ratajczak. Ponadto wystąpią także studenci i absolwenci Akademii Muzycznej: Paula Maciołek, znana krakowskiej publiczności m.in. z operetki „Hrabina Marica” oraz Daria Proszek, Jarosław Bielecki i Łukasz Klimczak.

Podczas koncertu widzowie zobaczą i usłyszą archiwalne nagrania z występów Iwony Borowickiej i Janusza Żełobowskiego. W programie wieczoru znajdą się m.in. duety z: „Wesołej wdówki” i „Krainy uśmiechu” F. Lehára, „Księżniczki czardasza” i „Hrabiny Maricy”  E. Kálmána, „Barona cygańskiego” i „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa oraz piosenki z repertuaru Jana Kiepury. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Bilety w cenie 20-80 zł do nabycia od 21 sierpnia br. w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na stronie Opery.


Uprzejmie Państwa prosimy o przyniesienie 
(w miarę możliwości) na koncert jednej róży. Kwiaty te zostaną wykorzystane w oprawie koncertu, a następnego dnia w Państwa imieniu złożymy je na grobach Iwony Borowickiej i Janusza Żełobowskiego.