A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Kongres Dużej Rodziny w Operze Krakowskiej

14.10.2015

W Operze Krakowskiej odbył się Kongres Karty Dużej Rodziny (12.10.2015). Projekt ten, to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.

W trakcie Kongresu, na który zaproszeni zostali goście z całej Polski, odbyły się debaty, panele dyskusyjne, a także sesja plenarna. Wydarzenie to miało na celu spotkanie podmiotów zaangażowanych w projekt tj.: partnerów, przedstawicieli rządu i jednostek samorządowych oraz członków dużych rodzin. Obecni byli: Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa oraz Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego. W kongresie uczestniczyły zarówno rodziny wielodzietne jak i dzieci z domów dziecka wraz z opiekunami. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnych grach, zabawach i niespodziankach, które przygotowały firmy przy stoiskach zaaranżowanych w Operze, m.in. Doktor WOW, Play, Carrefour, Urząd Marszałkowski, T-mobile, PKP Intercity, Policja, PKO.

Podczas Kongresu wręczone zostały ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny oraz odznaki honorowe „Primus in Agendo” dla przedstawicieli samorządów i instytucji działających na rzecz dużych rodzin. Odznaka Honorowa „Primus in Agendo" ("Pierwszy w Działaniu"), ustanowiona jest przez Rząd i przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny.