A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Król Roger” w reż. Michała Znanieckiego w Krakowie i w Bratysławie

4.06.2018

8 czerwca w Operze Krakowskiej, a 15 czerwca 2018 podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Dramatu Eurokontext.sk w stolicy Słowacji – Bratysławie, zaprezentujemy „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w reż. Michała Znanieckiego.

Kompozytor jest jednym z najznamienitszych twórców XX wieku, natomiast jego dzieło uznawane za jedną z najważniejszych oper. Muzyka Szymanowskiego, choć piękna, uważana jest za trudną, być może dlatego właśnie „Król Roger” nie doczekał się zbyt wielu polskich realizacji. Kompozytor pracował nad nim przez sześć lat. Napisanie libretta wedle własnej idei powierzył Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, trzeci akt napisał jednak sam.

Spektakl ten jest jedną z ważniejszych realizacji, które dla naszego teatru przygotował Michał Znaniecki. Wystawienie właśnie tego dzieła w Bratysławie, jest dla nas wyróżnieniem i okazją do pokazania dorobku polskiej kultury. Celem Festiwalu jest prezentacja zarówno produkcji Słowackiego Teatru Narodowego, jak też zapoznanie widzów z kulturą innych krajów, w tym Polski. To zaszczyt, jak też możliwość popularyzacji poza granicami zarówno polskiego dorobku, jak też promocji Opery Krakowskiej podczas jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Bratysławie.

W spektaklu zaśpiewają: Stanisław Kuflyuk (Roger), Katarzyna Oleś-Blacha (Roksana), Łukasz Gaj (Pasterz), Adam Sobierajski (Edrisi), Jacek Ozimkowski (Arcykapłan), Monika Korybalska (Diakonisa). Solistom towarzyszyć będzie Chór, Chór Dziecięcy, Balet oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

Bilety w cenie 28-120 zł (na przedstawienie w dniu 8 czerwca) do nabycia Kasie Opery oraz online. Spektakl odbędzie się w ramach 22. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.


Spektakl „Król Roger” prezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Dramatu Eurokontext.sk  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego