A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Maestra Aleksandra Kurzak zaśpiewała podczas koncertu „Arie Oper Świata”

Światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak w ramach 22. Letniego Festiwalu zaśpiewała na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu podczas koncertu „Arie Oper Świata” (29.06). Towarzyszyła jej Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Artystka zaśpiewała arie z oper Giuseppe Verdiego - „Traviata”, „Otello”, „Don Carlos” oraz Giacomo Pucciniego - „Madama Butterfly”, „Tosca”, „Gianni Schicchi” i „Turandot”. Zachwycona publiczność nagradzała popisowe arie śpiewaczki gromkimi brawami.

Redaktor Dorota Szwarcman na swoim blogu na stronie „Polityki” napisała: „Głos jej pociemniał i bardzo się wzmocnił, aktorstwo, w którym ta śpiewaczka zawsze była mocna, jest chyba nawet jeszcze lepsze”, dodając – „część verdiowska była bardziej różnorodna. Aria Violetty z I aktu Traviaty jest nam, zwłaszcza warszawskiej publiczności, dobrze w tym wykonaniu znana, solistka wykonywała ją w inscenizacji Mariusza Trelińskiego, ale teraz chyba było jeszcze lepiej, bardziej intensywnie. Zaskoczyła arią Elżbiety z ostatniego aktu Don Carlosa - jeszcze jej nie śpiewała w żadnym teatrze, dopiero przymierza się do niej, ale już jest na tyle królewska, że mogłaby ją spokojnie zagrać. Desdemonę ma na świeżo – w marcu zaśpiewała tę rolę po raz pierwszy w wiedeńskiej Staatsoper, a w czerwcu w Hamburgu; arię z wierzbą wykonała po prostu wstrząsająco. To był zdecydowanie punkt kulminacyjny pierwszej części koncertu”. Z kolei red. Anna Woźniakowska po koncercie na portalu Polskiej Muzy pisała: - „Nie słyszałam Aleksandry Kurzak kilka lat. Jej głos w tym czasie znacznie się zmienił, nabrał głębi, mocy, okrąłości. Jest po prostu piękny. Połączenie tej urody głosu z charyzmą jaką niewątpliwie artystka dysponuje, a także z jej doświadczeniem scenicznym sprawiło, że Aleksandra Kurzak przebojem zdobyła wawelską publiczność. (…) Zachwyciła mnie Desdemoną. Aria Canzone del salice... Ave Maria otrzymała bardzo dobrą konstrukcję dramatyczną, zaśpiewana została idealnie. (…) Orkiestra Opery Krakowskiej nie tylko towarzyszyła śpiewaczce z wielką uwagą, o co dbał Wojciech Rajski. Wykonała również instrumentalne fragmenty z oper Verdiego, Pucciniego, Mascagniego i Giordana”.

Po koncercie  wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył Aleksandrze Kurzak złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis za zasługi dla promocji Polski na świecie. Okazją ku temu było też dwudziestolecie działalności artystycznej sopranistki. Wzruszona Artystka wyznała: – „Jestem dumna i przeszczęśliwa, że tu, w miejscu chyba najważniejszym dla Polaka, w sercu Polski - na Wawelu, otrzymuję tę nagrodę”.