A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Messa da Requiem” Verdiego

15.04.2019

W przededniu Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia, w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu, a dzień później w siedzibie teatru, nasz zespół wykonał „Requiem” - monumentalne dzieło Giuseppe Verdiego, stanowiące syntezę włoskiego stylu operowego i muzyki religijnej.

Cieszę się z Państwa obecności i z tego wydarzenia, które ma nas wprowadzić w przeżycie Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego. Życzę wszystkim obfitych wrażeń duchowych, które mają pobudzić naszą wiarę w życie wieczne – powiedział ks. Mariusz Kiszczak, proboszcz parafii. Dyrektor Bogusław Nowak, dziękując mieszkańcom Oświęcimia za przybycie na spotkanie z Operą Krakowską, zaznaczył: „Requiem” Verdiego to utwór często grywany w tym szczególnym dla nas okresie. Przy pomocy muzyki chcemy Państwa przenieść w świat skupienia i refleksji.

Usłyszeliśmy solistów: Katarzynę Oleś-Blacha, Annę Lubańską, Mihaila Mihaylova, Wołodymyra Pańkiwa oraz Chór, przygotowany przez Jacka Mentla i Orkiestrę Opery Krakowskiej. Blisko 140-osobowy zespół poprowadził Tomasz Tokarczyk.

Wśród licznego grona gości, na widowni zasiedli m.in. Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, Andrzej  Bojarski i Krzysztof Kania - pierwszy i drugi zastępca prezydenta, ksiądz Jan Nowak, dyrektor Centrum Dialogu Modlitwy w Oświęcimiu. Widzowie nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Spektakl w Oświęcimiu odbył się w ramach projektu „Opera w regionie”, współfinansowanego przez Sejmik Województwa Małopolskiego.