A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Moniuszkowskie arcydzieła na Wawelu (po koncercie „Arie Oper Świata”)

24.06.2019

fot. Ryszard Kornecki

Trudno sobie wyobrazić Letni Festiwal Opery Krakowskiej bez koncertu „Arie Oper Świata”, który w tym roku odbywa się po raz dziesiąty. 23 czerwca na Wawelu zagościli soliści, chór i orkiestra naszego teatru, aby zaprezentować specjalną edycję „Arii…” – poświęconą operowej twórczości Stanisława Moniuszki. Artyści pojawili się na scenie w doborowym towarzystwie – moniuszkowską galę uświetnił występ tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Odbywające się co rok w ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej z lekka inscenizowane koncerty „Arie Oper Świata” cieszą się niezmienną popularnością, bo w ich ramach usłyszeć można najwspanialsze i najbardziej ulubione fragmenty dzieł scenicznych nic więc dziwnego, że wczoraj na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu publiczność dopisała.- pisze na łamach polskamuza.eu red. Anna Woźniakowska.

Koncert rozpoczął się pełną energii uwerturą do „Halki”. Część pierwszą zakończyły „Tańce góralskie” z tej opery w wykonaniu Baletu Opery Krakowskiej. Od tańca rozpoczęła się również część druga – artyści Polskiego Baletu Narodowego wykonali rzadko prezentowany „Polonez koncertowy” Moniuszki. Tancerze PBN odpowiadali również za finał - jedną z najbardziej porywających scen ze „Strasznego dworu” – Mazura, w którym wystąpiło aż szesnaście par artystów baletu oraz chór. Ponadto w programie znalazły się arie, duety i sceny chóralne ze „Strasznego dworu”, „Halki”, „Verbum nobile”, „Hrabiny” czy „Beaty”. Zaśpiewali je Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Vesin, Wojtek Gierlach, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń. Artystom towarzyszył Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Koncert poprowadziła Katarzyna Sanocka.

Anna Woźniakowska pisze: Fragmenty te (…) dowiodły olbrzymiej inwencji melodycznej Moniuszki, jego nerwu scenicznego i dobrego warsztatu orkiestrowego, a i umiejętności pastiszu, czego przykładem była „włoska” aria Ewy z „Hrabiny”w świetnej interpretacji Katarzyny Oleś-Blacha. Wszyscy zresztą wykonawcy udowodnili, że Moniuszko jest im bliski (choć wcale niełatwy), że identyfikują się z emocjami zawartymi w tekście i muzyce. A słuchacze wzruszali się, słysząc arie Stefana i Jontka, współczując Halce, bawiąc się arią Skołuby, czy podziwiając polonezową grandezzę w ariach Miecznika i Stanisława, oglądając pełne temperamentu „Tańce góralskie” w wykonaniu baletu naszej Opery i wspaniałych tancerzy Polskiego Baletu Narodowego w polonezie i mazurze.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym Artystom i przypominamy, że jeszcze dzisiaj (24 czerwca 2019) można wziąć udział w koncercie „Arie Oper Świata – Moniuszko!” na Wawelu. Bilety na koncert do nabycia w Kasie Opery (do godz. 17.00) oraz na Wawelu: w Centrum Informacji Turystycznej (do godz. 18.00) i w punkcie kasowym teatru, znajdującym się przy Katedrze na dziedzińcu zewnętrznym, od strony wejścia na Dziedziniec Arkadowy (w godz. 18.00-20.30).

Koncerty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.