A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Na rogu Lubicz i Borowickiej” - koncert specjalny

5.09.2019

W tym roku mija 35 lat od śmierci Iwony Borowickiej i 65 lat od jej debiutu na krakowskiej scenie operowo-operetkowej, z którą związana była przez niemal całe artystyczne życie. Z tej okazji Opera Krakowska przygotowała specjalny koncert pod tytułem „Na rogu Lubicz i Borowickiej”, który odbędzie się 14 września 2019 roku.

Iwona Borowicka była przez 30 lat niekwestionowaną gwiazdą krakowskiej opery i operetki. Gdy odchodziła, żegnał ją 15-tysięczny tłum, jej imieniem została nazwana ulica, przy której znajduje się gmach Opery Krakowskiej. Aby kultywować pamięć o tej niezwykłej śpiewaczce, program koncertu utkany został z fragmentów najpiękniejszych partii, w których występowała Borowicka – Lizy w „Krainie uśmiechu”, Hanny w „Wesołej wdówce”, Wiktorii w „Wiktorii i jej huzarze” czy Sylvy w „Księżniczce czardasza” – to była jej ostatnia rola, którą zaśpiewała w Krakowie. Józef Opalski, publicysta, muzykolog, reżyser i wykładowca Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego wspominał: Borowicka była jedną z ostatnich wielkich primadonn w dziejach polskiej sceny muzycznej. Obdarzona sopranem o pięknym metalicznym brzmieniu, dużej skali i wolumenie, wyrównanym we wszystkich rejestrach, a także talentem aktorskim, umiała nadać kreacjom scenicznym własny, niepowtarzalny ton. (Iwona Borowicka, w: Encyklopedia Muzyczna PWM, t. 1., suplement, 1998). 

Hołd Artystce oddadzą: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Monika Korybalska, Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Adam Szerszeń, Jarosław Bielecki, Jakub Oczkowski, Franciszek Makuch oraz Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Współorganizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Radosny Senior i odbywa się on w ramach Letniego Festiwalu Operetkowego im. Iwony Borowickiej, którego producentem jest Stowarzyszenie. Festiwal miał swoją inaugurację w naszym teatrze 2 czerwca 2019 roku. 

Bilety w cenie 25-100 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie teatru.