A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Odeszła Halina Żychal-Szymańska

17.03.2020

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że wczorajszej nocy odeszła Halina Żychal-Szymańska, wspaniała artystka krakowskiej sceny operowej i nasza solistka.

Halina Żychal-Szymańska, wybitna mezzosopranistka kreowała rolę Magdaleny w pamiętnym spektaklu „Rigoletto” G. Verdiego, którym Opera Krakowska zainaugurowała swoją działalność w 1954 roku. Solistką Opery Krakowskiej została jeszcze podczas studiów u profesora Włodzimierza Kaczmara w Krakowskiej  PWSM (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie). Artystka pozostała wierna krakowskiej scenie operowej, jako wykonawczyni partii mezzosopranowych, a także jako asystent kolejnych reżyserów i samodzielny reżyser. Wielu młodym artystom pomogła w zaistnieniu na scenie – zawsze życzliwa, zawsze uśmiechnięta, skora do pomocy i współpracy.

Jacek Chodorowski w książce „Polscy śpiewacy” wyliczał 30 partii solowych w jej wykonaniu. Była m.in. Jadwigą i Cześnikową w „Strasznym dworze”, tytułową Carmen, Księżną Eboli w „Don Carlosie”, Dulcyneą w „Don Kichocie”, Olgą w „Eugeniuszu Onieginie”, Judytą w operze Bartoka „Zamek księcia Sinobrodego”, Lady Pamelą we „Fra Diavolo”, Suzuki w „Madama Butterfly”, Karczmarką i Nianią w „Borysie Godunowie” i Martą w „Fauście”.

Kraków stracił wybitną śpiewaczkę i dobrego człowieka.

O dacie i miejscu pogrzebu poinformujemy na naszej stronie www oraz w mediach społecznościowych.

Halina Żychal-Szymańska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej