A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Otrzymaliśmy dyplom Marki Radia Kraków za "Cyrulika sewilskiego"

2.07.2020

Dyrektor Bogusław Nowak odebrał wczoraj (1 lipca 2020 r.) w imieniu Zespołu Opery Krakowskiej dyplom Marki Radia Kraków – nagrody, która została przyznana w marcu ubiegłego roku za spektakl „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego w reżyserii Jerzego Stuhra i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka.

Marka Radia Kraków to wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków od stycznia 2012 r. Co miesiąc Radio Kraków nagradza najciekawsze wydarzenia i inicjatywy kulturalne. Nominowane wydawnictwa, instytucje, osoby, wydarzenia czy projekty związane są z Krakowem i Małopolską, a ideą nagrody jest promowanie dobrej jakości i rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych, fascynujących, godnych zainteresowania.

Nagrody i wyróżnienia za 2019 rok odbierali przedstawiciele wielu środowisk kulturalnych Krakowa: m.in. dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektorka tarnowskiego BWA Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, Małgorzata Płysa, dyrektorka wykonawcza Unsound Festival, rektor ASP Stanisław Tabisz, dyrektor Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus oraz dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, który zadedykował naszą Markę Widzom, mówiąc: „każdy taki sukces jest zasługą wysiłku zespołowego oraz publiczności, bez której teatr nie istnieje”. 

„Cyrulik sewilski” Rossiniego to opera buffa, która uznana jest za niedościgniony wzór gatunku. Jest to też najbardziej znane i kochane dzieło tego kompozytora, na które składa się piękna muzyka, świetny scenariusz i „niewyczerpane zasoby teatralnego humoru”, jak pisze Piotr Kamiński w książce „Tysiąc i jedna opera”. Spektakl w reżyserii Jerzego Stuhra pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka miał premierę w Operze Krakowskiej 15 marca 2019 roku.

Gratulujemy wszystkim realizatorom i wykonawcom, którzy przyczynili się do premiery tego przedstawienia. Mamy nadzieję na rychłe spotkanie z „Cyrulikiem…” w nadchodzącym sezonie artystycznym 2020/2021.

Uroczystemu wręczeniu dyplomów towarzyszyła transmitowana na żywo debata „Instytucje kultury wobec pandemii – wyzwania i perspektywy”, poświęcona doświadczeniu funkcjonowania w czasie lockdownu, mechanizmom wspierania instytucji kultury w trudnej sytuacji oraz szansom, jakie niosą ze sobą nowe wyzwania. Uroczystość oraz debatę poprowadzili redaktorzy Justyna Nowicka i Jacek Bańka. Całość można obejrzeć lub odsłuchać na stronie Radia Kraków.