A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„PAJACE” RUGGERO LEONCAVALLA 6 STYCZNIA NA PLAY KRAKÓW

4.01.2021

Zapraszamy Państwa do obejrzenia zarejestrowanego w marcu 2018 roku premierowego pokazu spektaklu „Pajace” Ruggero Leoncavalla, zrealizowanego przez Operę Krakowską.


Kierownictwo artystyczne nad inscenizacją „Pajaców” sprawowali Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Włodzimierz Nurkowski (reżyseria) Anna Sekuła (scenografia i kostiumy), Violetta Suska (ruch sceniczny). W udostępnionym dla Państwa nagraniu video w głównych partiach wystąpili Iwona Socha (Nedda), Tomasz Kuk (Canio), Leszek Skrla (Tonio), Adam Sobierajski (Beppo) i Adam Szerszeń (Silvio). Spektakl będzie można obejrzeć 6 stycznia 2021 o godz. 18:30 na platformie Play Kraków. Poniżej link do transmisji:
- PAJACE


Jeden z najważniejszych utworów w twórczym dorobku Ruggero Leoncavalla powstał w 1891 roku i od razu przyniósł kompozytorowi fenomenalny sukces. Premiera miała miejsce w mediolańskim Teatro dal Verme (1892) pod dyrekcją Artura Toscaniniego. Libretto napisał sam kompozytor, zapewniając, że jego treść zaczerpnął z prawdziwej historii o wędrownych komediantach z Montalgo Uffugo, opowiedzianej przez ojca – sędziego z Kalabrii. Jednak wątpiący w prawdziwość owego zapewnienia badacze przewertowali skrupulatnie sądowe dokumenty i afera, do jakiej udało im się dotrzeć znacząco różni się od tej z libretta „Pajaców”.


Dramma w II aktach z prologiem opowiada o niszczącej sile miłosnej żądzy i zazdrości. Kiedy to, co miało być teatralną fikcją staje się rzeczywistością, na oczach rozentuzjazmowanej początkowo publiczności dochodzi do okrutnej tragedii. „W tej operze mamy wszystko, co jest potrzebne do upichcenia dzieła: miłość spełnioną, miłość zawiedzioną i miłość odrzuconą. Zawiść, zemstę i zabójstwo. Jak w dobrej włoskiej kuchni: niewiele składników, ale pierwszorzędnej jakości, połączonych w prosty, a zarazem idealny sposób” – napisał Andrzej Kosowski w książce programowej wydanej na okoliczność premiery.