A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Po konferencji prasowej - 22.05.

22 maja 2018 zaprosiliśmy przedstawicieli mediów na konferencję prasową, której tematem były: premiera „Anny Boleny” Gaetana Donizettiego (25.05 – premiera, kolejne spektakle - 26, 27, 29.05) oraz 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej (2 czerwca - 8 lipca 2018). W spotkaniu wzięli udział twórcy spektaklu: Tomasz Tokarczyk (kierownik muzyczny), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Maria Balcerek (autorka kostiumów) oraz odtwórczynie partii Anny Boleny - Katarzyna Oleś-Blacha i Karina Skrzeszewska. Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak poinformował także o planach na czerwiec.

Tomasz Tokarczyk
Praca nad tym dziełem była ciężka, zwłaszcza dla odtwórczyń głównej roli. Jest to jeden z największych dramatów w dziejach opery, niestety niesłusznie dosyć rzadko wykonywany. Donizetti był prekursorem, a wielu kompozytorów korzystało później z tego, co stworzył. Choć wiemy, jaki finał będzie miał ten spektakl, to muzyka Donizettiego trzyma widzów w napięciu. Mam nadzieję, że uda nam się taki efekt osiągnąć.

Magdalena Łazarkiewicz
Wprowadzam do tego spektaklu akcenty filmowe, choć zdaję sobie sprawę, że istnieje pewien przesyt w teatrze jeśli chodzi o wykorzystanie projekcji multimedialnych. Mam jednak nadzieję, że docenią Państwo to, że stosujemy te zabiegi oszczędnie i że są one mocno zintegrowane z przedstawieniem. Jako fanka opery jestem szczęśliwa, że mam okazję z nią obcować, zwłaszcza z muzyką, która jest według mnie najbardziej doskonałym sposobem na wyrażenie uczuć. Głównym elementem naszego przedstawienia są emocje i pogłębiona psychologia postaci. W pracy nad tym pomogło nam nowocześnie napisane libretto z fantastycznymi rolami kobiecymi. Mam tu na myśli nie tylko Annę Bolenę, ale też Giovannę Seymour. Zachęcam do obejrzenia naszego przedstawiania w obydwu obsadach, gdyż będą się one różnić. Każda z odtwórczyń głównej roli jest wielką indywidualnością i wypełnia tytułową postać swoją osobowością.

Maria Balcerek
Jestem wdzięczna za możliwość pracy z Magdaleną Łazarkiewicz. Dawno nie współpracowałam z kobietą reżyserem i osobą tak konkretną i konsekwentną. Stworzyliśmy jednocześnie stylową, ale też uwspółcześnioną wersję opowieści o trójkącie miłosnym. W strojach starałam się przemycić elementy historyczne, ale w taki sposób, by przekaz pozostał uniwersalny.

Katarzyna Oleś-Blacha
„Anna Bolena” to drugi po „Normie” tytuł z repertuaru wielkiego bel canto, który realizujemy w tym sezonie artystycznym. Spektakl ten jest wyzwaniem, partia Anny Boleny ma mnóstwo technicznych zawiłości. Oprócz tego koloraturowe treści trzeba też wypełnić treścią liryczną i psychologiczną. W partii tej jest miejsce zarówno na pokazanie warsztatu i kunsztu, ale też swojego wnętrza. Przed publicznością stanie określona artystka, każda ma inne doświadczenia i życiowy bagaż, każda dysponuje trochę innym głosem. Dlatego warto zobaczyć zarówno pierwszą, jak i drugą osadę. Mam nadzieję, że dadzą się Państwo zabrać do świata, gdzie rozgrywa się wielka historia.

Karina Skrzeszewska
Cieszę się z czasu spędzonego w Krakowie z artystami Opery Krakowskiej. Cenię sobie też kontakt z krakowską publicznością, która podczas przedstawień daje energię do tego, by być najlepszym. Partia Anny Boleny to wyzwanie dla śpiewaczki, naszpikowana jest trudnościami, wymaga także wysiłku aktorskiego. Doceniam to, że pani reżyser dała nam wolność abyśmy mogli wypełnić tę przestrzeń swoimi pomysłami, oczywiście pod jej czujnym okiem. Także Tomasz Tokarczyk czuwał, byśmy w tej wolności za bardzo „nie odpłynęli”.

Bogusław Nowak
Po premierze „Anny Boleny” rozpoczynamy 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Już teraz chciałbym zwrócić Państwa uwagę m.in. na wieczory na Zamku Królewskim na Wawelu. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentujemy tam spektakle „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki (23, 25.06). Z kolei 29 czerwca odbędzie się recital słynnej sopranistki Aleksandry Kurzak, która wystąpi podczas koncertu „Arie Oper Świata”. Na Wawelu miłośnicy tańca zobaczą galę baletową „Grand pas…!” (27.06), finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas której zaprezentują się wspaniali tancerze z Europy i z Rosji. Wystąpi m.in. dobrze znany krakowskiej publiczności Igor Kolb, który znów zaczaruje widzów swoim talentem. Podczas Festiwalu finał będzie miał trwający już drugą edycję cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, którego autorką jest maestra Katarzyna Oleś-Blacha. W jego ramach zaprezentujemy spektakl „Pan Tralaliński” (3, 5, 6.06). „Pieśń – Teatr Słowa” to projekt, którego nie ma w repertuarze żaden inny teatr operowy w Polsce. Dodatkowo w ramach Festiwalu Opera Krakowska realizuje współfinansowany przez Sejmik Województwa Małopolskiego projekt „Opera w regionie”, który obejmuje spektakle „Napoju miłosnego” w Niepołomicach (17, 18.06) oraz koncerty: na Zamku w Nowym Wiśniczu (9.06) oraz w Miechowie (8.07). Serdecznie Państwa zapraszam na 22. edycję Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.