A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Po warsztatach „Z muzyką od poczęcia”

Zakończyliśmy drugi cykl warsztatów muzykoterapeutycznych dla kobiet w ciąży „Z muzyką od poczęcia”. To autorski projekt Opery Krakowskiej realizowany dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach Bonu Kultury.

W warsztatach uczestniczyły kobiety w ciąży, które pod okiem muzykoterapeutki Karoliny Gwardzik przygotowywały się do przyjście na świat dziecka. Celem zajęć było zapoznanie uczestniczek z ćwiczeniami i muzyką , wpływającymi na rozwój dziecka od pierwszych tygodni ciąży. Jak powiedziała prowadząca, muzykoterapią jako metodą leczenia zaczęto posługiwać się w połowie XX wieku m.in. na oddziałach położniczych. - Zauważono korelację między słuchaniem muzyki, rozluźnieniem napięcia mięśniowego, a redukcją bólu. Jeśli matka nie chce decydować się na medyczne znieczulenie, odpowiednio dobrana muzyka, aktywność i regulacja oddechu to sposób na łatwiejsze przetrwanie porodu - podkreśla Karolina Gwardzik.

Podczas drugiej edycji „Z muzyką od poczęcia” odbyło się cztery warsztaty,  podczas każdego z nich mamy spotykały się w 20-osobowej grupie.  Projekt został wyróżniony w plebiscycie portalu CzasDzieci.pl – Słoneczniki 2017 w kategorii Muzyka. W przygotowaniu zajęć pomagały Anna Adamus oraz Ilona Obrączka-Górska z zespołu Marketingu Opery Krakowskiej.