A A A
normalny kontrast | duży kontrast

"Poranki" w sieci! Najbliższy odcinek już w niedzielę

23.04.2020

 

„Jest wiele teatrów na świecie – mniej albo bardziej poważnych, lecz najważniejszym teatrem jest teatr wyobraźni…” – zgodnie z tą maksymą przenosimy do sieci swój nagrodzony statuetką „Słoneczniki” cykl „Poranki”, pragnąc pozostać w kontakcie z dziećmi, które od wielu lat chętnie i licznie brały udział w zajęciach organizowanych dla nich w teatrze przy Lubicz 48. Pierwszy odcinek „Poranków” zostanie udostępniony na oficjalnym kanale YouTube Opery Krakowskiej w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia o godzinie 11:00.

 

– Chcąc utrzymać kontakt z najmłodszą publicznością, postanowiliśmy przenieść do internetu spotkania edukacyjne „Poranki” tak, aby (choć tylko wirtualnie) mogły odkrywać niezwykły świat opery – mówi Anna Adamus, koordynatorka, pomysłodawczyni i prowadząca spotkania. –  Staramy się, aby czas izolacji wykorzystać także na edukację, dlatego już w pierwszym odcinku zaproponujemy dzieciom dość dużą dawkę wiedzy na temat opery. Zaglądając wirtualnie za kurtynę operowej sceny, dowiedzą się, kto na niej występuje i czym jest scenografia, zwiedzą zakamarki orkiestronu wraz z muzykami orkiestry, którzy specjalnie dla nich nagrali w swoich domach krótkie prezentacje. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom zaszczepimy w nich ciekawość opery oraz chęć do uczestniczenia w jej wydarzeniach, nie tylko przez internet, ale także (oby niebawem) – na żywo.

 

„Poranki”, zanim wybuchła pandemia, były cyklem spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat, podczas których najmłodsi widzowie odkrywali świat opery. Z towarzyszeniem gości specjalnych – artystów i pracowników Opery – dzieci ubierały „Dziadka do orzechów”, poznawały, w jaki sposób można stać się postacią sceniczną, oglądały kulisy teatru i odkrywały jego tajemnice.

 

Pierwszy odcinek „Poranków” w wersji wirtualnej ukaże się na kanale YouTube Opery Krakowskiej w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 11:00. Spotkanie poprowadzi Anna Adamus, a wystąpią: Radosław Bukała, Michał Bylica, Monika Sęk, Żaneta Seweryn i jej uczniowie: Michał Siciak, Małgorzata Rosołek oraz muzyczna rodzina Kutników: Gabriela Kutnik, Kristina Kutnik, Piotr Kutnik i Michał Kutnik. Za montaż i opracowanie  graficzne odpowiada Bartosz Giżycki.