A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Premiera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w Operze Krakowskiej!

13.11.2018

Opera Krakowska zaprasza na premierę spektaklu „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego (16 listopada 2018, godz. 18.30), który reżyseruje Laco Adamik. Kierownikiem muzycznym jest Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy zaprojektował Milan David. Chór przygotowali Jacek Mentel i Joanna Wójtowicz, natomiast Chór Dziecięcy Marek Kluza. Choreografię opracowała Katarzyna Aleksander-Kmieć, a za reżyserię światła odpowiada Dariusz Pawelec. Kolejne przedstawienia będzie można zobaczyć 17 i 18 listopada (godz. 18.30) oraz 20 listopada 2018 (godz. 11.00). Spektakl realizowany jest w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Manru” to jedyna opera w dorobku artystycznym Ignacego Jana Paderewskiego. Powstawała ona ponad 8 lat, co wynikało z intensywnej kariery pianistycznej wybitnego instrumentalisty i kompozytora. Jak powiedział reżyser Laco Adamik: „«Manru» to mało znana opera, która w Krakowie wchodzi na afisz po raz pierwszy. Warto ją poznać, należy do najważniejszych polskich dzieł operowych XX wieku i jako jedyna polska opera została wystawiona w Metropolitan Opera”. Z kolei kierownik muzyczny Tomasz Tokarczyk zaznaczył, że ta opera „to z pewnością efektownie opowiedziana historia nieszczęśliwej miłości (…), opowieść o dwu różnych światach, dwu odrębnych nacjach. Świat Cyganów charakteryzuje wolność, z kolei świat Górali wyraża niezwykłe przywiązanie do ziemi. Konflikt między tymi światami bierze się z nietolerancji. Tematyka jest więc bardzo aktualna i może być przedstawiona w sposób uniwersalny. Paderewski pokazuje ten konflikt w wyjątkowo efektowny muzycznie sposób”.

Przed premierowym przedstawieniem, 16 listopada o godz. 17.30, Zespół Opery Krakowskiej zaprasza do uczestniczenia w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem I. J. Paderewskiego, znajdującym sie w Parku Strzeleckim w Krakowie, ul. Lubicz 16 (wejście od strony ul. Zygmunta Augusta).

Opera Krakowska zaprasza widzów „Manru” do udziału w konkursie na napisanie recenzji ze spektaklu. Regulamin dostępny jest na stronie www.opera.krakow.pl. Do wygrania atrakcyjne nagrody.

REALIZATORZY:
Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia i kostiumy: Milan David
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Przygotowanie Chóru: Jacek Mentel, Joanna Wójtowicz
Przygotowanie Chóru Dziecięcego: Marek Kluza
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec

OBSADA:
MANRU | Sylwester Kostecki, Janusz Ratajczak
ULANA | Agnieszka Kuk, Jolanta Wagner
JADWIGA | Anna Lubańska, Olga Maroszek
UROK | Mariusz Godlewski, Leszek Skrla
AZA | Monika Korybalska, Monika Ledzion-Porczyńska
OROS | Wołodymyr Pańkiw, Jacek Greszta
JAGU | Andrzej Biegun, Jacek Ozimkowski
MŁODY CYGAN | Krzysztof Kozarek, Jarosław Bielecki
MŁODA DZIEWCZYNA | Paula Maciołek, Agata Flondro

ORKIESTRA, CHÓR, CHÓR DZIECIĘCY i BALET OPERY KRAKOWSKIEJ
dyrygent: Tomasz Tokarczyk (16, 17, 18.11), Mieczysław Unger (20.11)


Spektakl zrealizowano we współpracy z Operą NOVA w Bydgoszczy. 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


Bilety w cenie 20-120 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej teatru.