A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Premiera płyty „Beata”

8.05.2019

Pełna widownia, większość płyt sprzedana jeszcze przed spektaklem, gorące oklaski dla twórców i setki rozdanych autografów – promocja naszego najnowszego wydawnictwa fonograficznego, płyty „Beata” Stanisława Moniuszki, była kolejnym wydarzeniem obchodów Roku Moniuszki w Operze Krakowskiej.

Wykonanie dzieła wraz z nagraniem audio zainaugurowało 16 września sezon artystyczny 2018/2019. Nagrania dokonała wytwórnia DUX, a wczoraj, 7 maja 2019 roku, płyta miała swoją premierę, połączoną z koncertowym wykonaniem „Beaty”. W tytułowej roli śpiewała Katarzyna Oleś-Blacha, w partii Maxa Łukasz Załęski, jako Hans Janusz Ratajczak, Dorota – Paula Maciołek, Urszula – Wanda Franek, Agata – Monika Korybalska, Henryk Volsey – Mariusz Godlewski, Sir Artur Pepperton – Wojciech Śmiłek oraz w partii Maurycego Adam Szerszeń. Chór przygotował Jacek Mentel, a całość poprowadził Tomasz Tokarczyk. 

Na widowni obecny był także prof. Krzysztof Baculewski, który dokonał rekonstrukcji partii orkiestrowej dzieła Moniuszki z wyciągu fortepianowego. Słowo wstępne wygłosiła prof. Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie.

„Jest to przykład rasowego teatru muzycznego, ponieważ Moniuszko był wspaniałym dramaturgiem – mówiła o „Beacie” prof. Małgorzata Janicka-Słysz. „To muzyka Moniuszki dodaje do tekstu Chęcińskiego prawdziwych artystycznych walorów.”

Spora część widzów udała się po spektaklu na Antresolę, aby spotkać się z artystami i prowadzić żywe dyskusje na temat dzieła Moniuszki. Z artystami będzie można spotkać się także w najbliższy poniedziałek, 13 maja o godzinie 18:00 w Saloniku Moniuszkowskim Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

Więcej szczegółów na stronie Teatru Wielkiego oraz na Facebooku.