A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Projekcja „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego

22 listopada na Dużej Scenie naszego teatru odbyła się projekcja „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego. Okazją do zaprezentowania spektaklu z 1993 roku były 85. urodziny Mistrza, które przypadały następnego dnia - 23 listopada. Projekcja odbyła się dokładnie w 25. rocznicę od swojej krakowskiej premiery.

Projekcję poprzedziło przywitanie gości, wśród których były osoby biorące udział w premierze spektaklu. Prowadząca Katarzyna Sanocka zaprosiła na scenę m.in. solistę Opery Krakowskiej Andrzeja Bieguna oraz artystkę Chóru Opery Krakowskiej Joannę Rakoczy, którzy zabrali głos i podzielili się swoimi wspomnieniami. Na scenie pojawili się także m.in. inspicjentka Hanna Zarycka oraz soliści: Anna Plewniak i Franciszek Makuch. Po takim wstępie odbyła się projekcja przedstawienia Krzysztofa Pendereckiego „Król Ubu” w reż. Krzysztofa Nazara i pod kierownictwem muzycznym Ewy Michnik.

Spektakl „Król Ubu” Krzysztofa Pendereckiego jest operą komiczną w dwóch aktach, napisaną w języku niemieckim. Autorami libretta, które powstało na podstawie sztuki Alfreda Jarry’ego byli Jerzy Jarocki i Krzysztof Penderecki. Sztuka swoją premierę miała podczas Festiwalu Operowego w Monachium w 1991 roku. Tytułowym bohaterem jest tyran, który grabi i morduje tylko po to, by zaspokoić swoje żądze, a w chwili zagrożenia ukazuje swoja tchórzliwą naturę.