A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Projekty edukacyjne w Operze Krakowskiej

Obok działalności artystycznej, ważnym obszarem aktywności naszego teatru są projekty edukacyjne. W obecnym sezonie artystycznym będą to: warsztaty taneczne dla najmłodszych „Na ludową nutę”, spotkania edukacyjne dla dzieci „Poranki” , spotkania „#opera” oraz  warsztaty muzykoterapeutyczne dla kobiet w ciąży  „Z muzyką od poczęcia”.

Nowym projektem, który rozpoczynamy w tym sezonie są warsztaty „Na ludową nutę”, przeznaczone dla dzieci z klas I - III szkół podstawowych. Ich celem jest przekazanie w ciekawy sposób wiedzy na temat polskich tańców narodowych i ludowych. Będą elementy wykładu, rozmowy, ale przede wszystkim pokazy tańca, oglądanie strojów ludowych oraz nauka kroków i figur tanecznych wraz z profesjonalnymi tancerzami. Projekt dofinansowany jest z Bonu Kultury 2018/2019. Autorką i prowadzącą warsztaty jest Kinga Kużdżał, pedagog Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

Dla młodych melomanów w wieku 6 – 9 lat przeznaczone są również zajęcia „Poranki” podczas których dzieci poznają tajniki pracy solistów i instrumentalistów. Uczestnicy będą zarówno śpiewać, jak też spróbują gry na różnych instrumentach perkusyjnych, smyczkowych i dętych. Dowiedzą się również, gdzie w orkiestronie znajduje się dany instrument oraz poznają jego budowę. Ci, którzy chcieliby się uczyć grać, a nie zdecydowali jeszcze na jakim instrumencie, będą mieli niepowtarzalną okazję, by poznać większą ich grupę, dotknąć i zagrać. Tych, którzy już grają, zachęcamy do przyniesienia odpowiednio do tematyki spotkań własnych instrumentów. Pomysłodawczynią i prowadzącą zajęcia jest Anna Adamus z Działu Marketingu Opery Krakowskiej.

W tym sezonie artystycznym kontynuujemy również zajęcia z cyklu #opera, które w zeszłym roku spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i dobrym odzewem ze strony uczestników. Dzięki warsztatom uczestnicy mogą spotkać się m.in. z twórcami i artystami wybranego spektaklu znajdującego się w repertuarze naszego teatru, poznać realia ich pracy, zapytać i porozmawiać o tym, jak od kulis przygotowuje się przedstawienie. Uzyskana wiedza pozwoli na lepsze zrozumienie sztuki, którą obejrzą po warsztatach.  Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegopochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Autorkami projektu są Ewa Bąkowska i Małgorzata Wójsik z Działu Marketingu Opery Krakowskiej.

Ostatnim z cyklów, które przygotowaliśmy w ramach oferty edukacyjnej, są zajęcia dla kobiet  w ciąży „Z muzyką od poczęcia”. W kameralnej atmosferze i pod okiem doświadczonej muzykoterapeutki oraz psycholożki przyszłe mamy poznawać będą m.in. ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające, sposoby oddychania, omówione zostaną techniki muzykoterapeutyczne, które później uczestniczki wypróbują w praktyce.  Jednym z elementów zajęć będzie też śpiewanie kołysanek. Warsztaty przygotowują Karolina Gwardzik - muzykoterapeutka i Ilona Obrączka-Górska – z wykształcenia psycholog pracująca w Dziale Marketingu Opery Krakowskiej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa! Ilość miejsc na każde z zajęć jest ograniczona. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w zakładce „Repertuar”.