A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Requiem” Giuseppe Verdiego w Krakowie i Oświęcimiu

11.03.2019

„Requiem” Giuseppe Verdiego zabrzmi ponownie na krakowskiej scenie operowej. Arcydzieło romantycznej mszy żałobnej zostało po raz pierwszy wykonane w gmachu Opery w 2010 roku. 13 kwietnia nasz Zespół zaprezentuje je w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu, a dzień później - 14 kwietnia - na scenie przy ul. Lubicz 48.

Realizacja „Requiem” z 2010 roku była pierwszą w historii Opery Krakowskiej. Spektakl powstał we współpracy z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i Chórem Kameralnym Capella Cracoviensis. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął wówczas Jego Eminencja ks. Stanisław Kardynał Dziwisz. 

Adam Czopek recenzował wykonanie na łamach „Naszego Dziennika”: „W krakowskim wykonaniu «Requiem» Verdiego było wszystko, co w tym dziele jest najistotniejsze - nastrój powagi i znakomicie rozplanowana, a zarazem przejrzysta dramaturgia oraz ekspresja”. 

Opera prezentowała dzieło kilkakrotnie, m.in. w Kościele Chrystusa Króla w Sanoku, w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu (koncert zainaugurował Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej i było to jedno z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 200. urodzin Giuseppe Verdiego). 

„Requiem” to utwór napisany w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu, uwielbianemu przez Verdiego. Dzieło jest osobistą i przejmującą wypowiedzią muzyczną, z szeregiem głęboko chrześcijańskich symboli, idących w parze z operowymi rozwiązaniami. Jego teatralność jest wyraźnie odczuwalna w najbardziej rozbudowanym ogniwie – „Dies irae”, stanowiącym blisko 1/3 całości. Teresa Chylińska przytacza w „Przewodniku koncertowym” trafne spostrzeżenie, że „mimo poważnego nastroju, dźwiękowo stoi dzieło w jasnym świetle Południa”. 

Obsada:
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Mihail Mihaylov – tenor
Wołodymyr Pańkiw – bas

Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej
dyrygent: Tomasz Tokarczyk

13.04.2019, godz. 16:00, Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu 
14.04.2019, godz. 18:30, Opera Krakowska 

Na koncert w dniu 13 kwietnia bilety w cenie 40 zł są dostępne online oraz w punktach sprzedaży w Oświęcimskim Centrum Kultury oraz Kancelarii przy Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Bilety na koncert 14 kwietnia w Operze Krakowskiej w cenie od 20 do 100 zł, do kupienia w Kasie Opery oraz online