A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Rok Stanisława Moniuszki zakończyliśmy w... Olsztynie!

23.12.2019

Rok Stanisława Moniuszki zakończyliśmy w... Olsztynie!


W miniony weekend soliści, Balet oraz Chór Opery Krakowskiej wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wykonali "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Było to finalne wydarzenie mijającego Roku Moniuszkowskiego z naszym udziałem.


Inscenizacja w reżyserii Laco Adamika z 2004 roku została w całości przeniesiona do Olsztyńskiej Filharmonii. Artyści oraz elementy dekoracji przebyły ponad 500km. Aby sala Filharmonii mogła pomieścić cały aparat wykonawczy, trzeba było wymontować kilka rzędów krzeseł.
- Moi współpracownicy i ja jesteśmy trochę wariatami w tej muzycznej dziedzinie, więc chętnie podejmujemy wyzwania, które wydają się niemożliwe – przyznał w rozmowie z TVP3 Olsztyn Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii, która w 2020 roku będzie obchodziła swoje 75-lecie.
Moniuszkowskie arcydzieło, "Straszny dwór" w reżyserii Laco Adamika, w tym roku zawędrowało już na Lanckoroński Rynek. Wystawialiśmy je także na Dużej scenie naszego teatru. Tomasz Kuk, który zarówno w Lanckoronie, jak i w Olsztynie śpiewał partię Zbigniewa, zauważył:
- W tym dziele dochodzi do wielu zabawnych sytuacji, ale jednocześnie wychodzą w nim na wierzch polskie przywary. To opera wciąż aktualna.

Bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę Dyrektorowi Piotrowi Sułkowskiemu oraz marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego za pomoc w pozyskaniu środków na realizację tego przedsięwzięcia.