A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć dla młodzieży #opera

W sobotni wieczór, 18 listopada, spotkaliśmy się z młodzieżą, by opowiedzieć i pokazać jak wygląda praca w Operze, jak przygotowuje się spektakle, a wszystko od kulis, czyli tej części naszego teatru, która na co dzień nie jest dostępna dla widzów. Głównym tematem było wykorzystanie technologii sceny, która została pokazana na przykładzie opery „Tannhäuser” Ryszarda Wagnera. Dzień później uczestnicy spotkania obejrzeli omawiany spektakl. Grupę powitał Dyrektor Bogusław Nowak, a całe spotkanie poprowadziła Katarzyna Sanocka, która przybliżyła uczestnikom osobę kompozytora – Ryszarda Wagnera, w ciekawy sposób opowiedziała o tym, kim był, dlaczego nazywa się go czarodziejem muzyki i jak to się stało, że stworzył swój własny teatr.

Ważną częścią każdego spektaklu jest scenografia, która nie mogłaby powstać i zachwycać widzów bez zaawansowanej technologii sceny. O wszystkich tajemniczych rzeczach, które dzieją się za kulisami, a o których niewielu z nas zdaje sobie sprawę, opowiedział automatyk naszej sceny Krzysztof Klocek. Wytłumaczył na czym polega jego rola i dlaczego w trakcie spektaklu musi być w stałej łączności z inspicjentem, oświetleniowcami, akustykami czy montażystami. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali, jak wygląda zmiana dekoracji pomiędzy aktami, jakie są rodzaje kurtyny, czym są i do czego służą zapadnie czy sztankiety. Wszystko, co omawiał automatyk było na bieżąco prezentowane uczestnikom, którzy z zaciekawieniem dopytywali o wiele szczegółów. Dużą atrakcją spotkania było przejście tzw. „trasą ekstremalną”, która zaprowadziła nas 17 metrów ponad scenę, gdzie grupa mogła zobaczyć sztankietownię. Krzysztof Klocek zaprowadził nas także do magazynu dekoracji i pomieszczeń znajdujących się pod sceną pokazując cały system zabezpieczeń, mechanizmów i urządzeń, które gwarantują, że cała potężna „operowa machina” działa w sposób bezpieczny. 

Kolejne spotkanie z cyklu #opera odbędzie się 10 grudnia 2017 (godz. 16.30), a jego gościem będzie Violetta Maciejewska (artystka Baletu Opery Krakowskiej). W trakcie opowiemy o polskich tańcach, a pretekstem do tego będzie opera narodowa „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki (po zakończeniu spotkania widzowie zobaczą przedstawienie).

#opera to autorski projekt Opery Krakowskiej, który otrzymał dofinansowanie w ramach Bonu Kultury. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (do czerwca 2018), a ich tematyką jest wybrany spektakl znajdujący się w aktualnym repertuarze teatru.