A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Rozpoczęliśmy obchody Roku Moniuszki!

6.05.2019

W przeddzień 200. urodzin Stanisława Moniuszki 4 maja na scenie naszego teatru zabrzmiał „Straszny dwór”. Spektakl powtórzyliśmy także dzień później, a licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać dwie wystawy. Z twórczością Moniuszki można było spotkać się w dniu jego urodzin już w autobusie lub tramwaju! Tak rozpoczęły się w Operze Krakowskiej obchody Roku Moniuszki ustanowionego uchwałą Sejmu RP.

Z naszej inicjatywy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie w nietypowy sposób włączyło się w świętowanie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 5 maja w dniu jego urodzin w każdym tramwaju i autobusie przejeżdżającym przez rondo Mogilskie z głośników można było usłyszeć komunikat: „Świętuj 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki” oraz fragment „Mazura” ze „Strasznego dworu”.

Arcydzieło opery narodowej zostało zaprezentowane w inscenizacji z 2004 roku, w reżyserii Laco Adamika. Spektakl wielokrotnie gościł na naszej scenie i poza nią (przykładowo na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu), i cieszy się dobrymi recenzjami.  Widownia była wypełniona niemal po brzegi.

W spektaklu wystąpili między innymi Tomasz Kuk (Stefan) Bartosz Urbanowicz (Zbigniew), Monika Korybalska (Jadwiga), Ewelina Wiśniecka i Katarzyna Oleś-Blacha (Hanna), Adam Szerszeń (Miecznik), Magdalena Barylak (Cześnikowa), Michał Kutnik (Maciej), Wołodymyr Pańkiw (Skołuba). Towarzyszył im Chór, przygotowany przez Jacka Mentla oraz Balet Opery Krakowskiej, którego choreografię opracował Przemysław Śliwa. Całość poprowadził Piotr Wajrak.

W przerwie publiczność odwiedzała wystawy – na Antresoli czekała na naszych widzów bogata kolekcja archiwalnych afiszów, fotografii, fragmentów recenzji ze spektakli „Straszny dwór”, „Halka”, „Verbum nobile” i innych. Wszystko poświadczające stałą obecność Moniuszkowskiego dorobku na krakowskiej scenie operowej. Na IV piętrze można było obejrzeć litografie Joanny Tumiłowicz inspirowane pieśniami ze „Śpiewników domowych”. Obie wystawy można zwiedzać do 30 czerwca 2019 roku.

To zaledwie początek – już jutro (7 maja) na naszej scenie zabrzmi „Beata”, ostatnie dzieło sceniczne Stanisława Moniuszki, którego premierowe wykonanie zarejestrowane zostało przez prestiżową firmę DUX. Spektaklowi będzie towarzyszyła premiera płyty – naszego najnowszego wydawnictwa fonograficznego. Płytę będzie można nabyć podczas spektaklu w promocyjnej cenie 20 zł i otrzymać autografy artystów. Gorąco zapraszamy na kolejne wydarzenia Roku Moniuszki w Operze Krakowskiej, o wszystkich można przeczytać TUTAJ.