A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Spotkanie z Artystą” i promocja płyty „Per due Donne”

Podczas wieczoru z cyklu „Spotkanie z Artystą” (18.11) okazją do rozmowy była kolejna, wydana przez Operę Krakowską płyta - „Per Due Donne”. Nagrały ją solistki naszej sceny - sopranistka koloraturowa Katarzyna Oleś-Blacha i mezzosopranistka Monika Korybalska wraz z Orkiestrą Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Gośćmi spotkania była wyżej wymieniona trójka artystów. W trakcie wieczoru publiczność posłuchała wybranych utworów z płyty, a solistki zaśpiewały m.in. słynną „Barkarolę” z „Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha. Śpiewaczkom akompaniowała Marta Mołodyńska-Wheeler, która także tłumaczyła noty biograficzne w dołączonej do wydawnictwa książeczce. Autorką tłumaczeń utworów jest natomiast Monika Korybalska.

Płyta „Per Due Donne” to efekt pracy mistrzyni i uczennicy, które są laureatkami prestiżowej nagrody „Ars Quaerendi” w kategorii „Mistrz i Uczeń” (2014 r.), przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a jej fundatorem jest Sejmik i Zarząd Województwa Małopolskiego. Artyści w rozmowie z prowadzącą spotkanie Katarzyną Sanocką opowiedzieli m.in. o tym, jak przebiegały przygotowania i praca nad płytą oraz jak wyglądała sesja nagraniowa realizowana na scenie Opery Krakowskiej, która po raz pierwszy w swojej historii stała się studiem nagraniowym. Tomasz Tokarczyk zdradził z jakimi wyzwaniami przyszło im się zmierzyć podczas nagrań, solistki natomiast opowiedziały, czym kierowały się w doborze repertuaru oraz o więzi, nie tylko tej artystycznej, która je łączy. Artystki zaznaczyły, że nie ma drugiej tego typu płyty, prezentującej duety operowe. W trakcie spotkania na scenie pojawiła się także współwłaścicielka firmy fonograficznej DUX, która wydała płytę - Małgorzata Polańska. Na zakończenie głos zabrał Piotr Suchodolski – artysta wszechstronny, który uprawia rzeźbę, instalację, obiekt, grafikę, rysunek, ilustrację książkową, fotografię, interior design - autor oprawy graficznej płyty. Opowiedział on o tym, jak rodziła się koncepcja i pomysł na okładkę i zdjęcia, które możemy obejrzeć w książeczce dołączonej do wydawnictwa.

Na płycie „Per due Donne” znalazły się duety z oper: Vincenza Belliniego, Léo Delibesa, Gaetana Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i Richarda Straussa. Płytę można nabyć w Kasie Opery Krakowskiej w cenie 35 zł.