A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Taniec ku życiu” - projekt edukacyjny dla młodzieży

Opera Krakowska to przestrzeń otwarta zarówno na młodych ludzi, jak też na osoby z niepełnosprawnością. Chcemy, by była to przestrzeń wspólna, otwarta dla wszystkich, dlatego cieszymy się na inicjatywy, które wpisują się w tę ideę. Jedną z nich był spektakl będący finałem projektu „Taniec ku życiu - przestrzeń osobista i ogólna, czyli o znaczeniu granic” (26.11). Jest to inicjatywa edukacyjna w dziedzinie tańca, w której udział wzięły dzieci i młodzież z zespołem Downa oraz ich pełnosprawni rówieśnicy w ramach programu ,,Myśl w ruchu 2017’’. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ,,Tęcza’’ w Krakowie. 

Projekt trwał od kwietnia do listopada 2017 roku. Uczestnicy wzięli udział m.in. w prowadzonych przez profesjonalistów zajęciach, podczas których poznali podstawy różnych technik tanecznych. Zwieńczeniem był spektakl na Scenie Kameralnej Opery Krakowskiej, podczas którego młodzi ludzie prezentowali wyniki swojej pracy. Projekt miał charakter edukacyjny - poprzez taniec uczestnicy mieli możliwość poznawania siebie, swoich granic, ćwiczyli komunikację z drugim człowiekiem. 

Jak pisali organizatorzy: „Taniec uczy stawiania granic ale i otwierania ich właśnie wtedy, kiedy tego naprawdę chcę. W tańcu mogę zaprezentować swoją wyjątkowość, bo przecież nikt nie zatańczy dokładnie tak jak ja. Taniec tak jak życie, może być wypełniony poczuciem własnej wartości, sprawczości, siły, świadomości własnego piękna ale też dojrzałym byciem z innymi pełnym szacunku i wolności”. 

Projekt realizowany był we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.