A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Teresa Żylis-Gara obchodzi 90. urodziny

23.01.2020

Zespół Opery Krakowskiej składa najserdeczniejsze życzenia Teresie Żylis-Gara. Artystka 23 stycznia obchodzi swoje 90. urodziny. Warto pamiętać, że debiutowała w Operze Krakowskiej.

Po zwycięstwie w ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie, na krakowskiej scenie kreowała tytułową partię „Halki” Stanisława Moniuszki w reżyserii Jerzego Merunowicza w 1958 roku – jubileuszowym, bowiem wtedy przypadało stulecie powstania warszawskiej wersji tej opery. Rola była poważnym wyzwaniem dla młodziutkiej śpiewaczki. Artystka wspominała:

„Cóż mogłam zaoferować - świeży głos, niczym nieskażony o ładnej barwie i niesamowicie dużo entuzjazmu i pasji do muzyki, i do śpiewu w szczególności. To wszystko zaoferowałam publiczności krakowskiej, która mnie przyjęła bardzo życzliwie”.

Pasja do muzyki zaowocowała zawrotną karierą: Teresa Żylis-Gara przez lata podbijała serca publiczności w najważniejszych teatrach operowych świata: Covent Garden, La Scala, Deutsche Oper czy Teatro Colon, a przez 16 sezonów była związana z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Występowała z najsławniejszymi: Carlo Bergonzim, Jose Carrerasem, Fiorenzą Cossotto, Placido Domingo, Ingvarem Wixellem i Mikołajem Giaurowem.