A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„Vivo per lei, vivo per tutti” - koncerty sylwestrowe w Operze Krakowskiej

Koncertami sylwestrowymi, przy dźwiękach wspaniałej włoskiej muzyki pożegnaliśmy wraz z Publicznością 2017 rok. Podczas nich mogliśmy poczuć atmosferę słonecznej Italii i doświadczyć namiastki 'dolce vita' oraz zaznać 'dolce far niene'. Wraz z Artystami Opery Krakowskiej Widzowie bawili się nucąc największe włoskie przeboje. 

Koncert poprowadził Stanisław Knapik, który wcielił się w rolę włoskiego kelnera, prowadzącego pełne humoru konwersacje z Michałem Kutnikiem, solistą Opery Krakowskiej, rozbawiając publiczność. Widzowie żywo i z dużym entuzjazmem reagowali na starannie wyreżyserowany koncert, w którym wystąpili śpiewacy: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Adam Szerszeń, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik oraz Adam Sobierajski. Towarzyszyła im Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz Chór i Balet Opery Krakowskiej. 

Usłyszeliśmy arie i duety z najpiękniejszych włoskich oper oraz wiele przebojów pochodzących z Półwyspu Apenińskiego. Katarzyna Oleś-Blacha wraz z chórem zaśpiewała bolero z „Nieszporów sycylijskich” G. Verdiego. W wykonaniu Moniki Korybalskiej usłyszeliśmy „La danza. Tarantella napoletana” G. Rossiniego, a soliści – Adam Szerszeń, Adam Sobierajski, Krzysztof Kozarek i Michał Kutnik zaśpiewali „O sole mio”. Małżeństwo – Monika Korybalska i Krzysztof Kozarek po wjechaniu na scenę vespą wykonali przebój „Felicita” C. Minellono. Pięknie zaprezentował się Chór w kompozycji z „Trubadura” G. Verdiego, a wraz z Baletem w utworze z „Traviaty”.  Z kolei Orkiestra zagrała tak dobrze wszystkim znany temat miłosny z „Ojca Chrzestnego”, w którym kierownik muzyczny Tomasz Tokarczyk dał się poznać Widzom również jako akordeonista. 

„Wielu obecnym włoskie piosenki, które w solistach Opery Krakowskiej znalazły świetnych interpretatorów, przypomniały młodość, ale i dobry czas, kiedy piosenka musiała mieć i ciekawy tekst i interesującą melodię, która wpadała do ucha i serca. Dziś niestety te czasy minęły. Więc wdzięczna jestem Operze Krakowskiej za ten wieczór, który miał w sobie i nieco nostalgii, bo to przecież koniec roku, i wiele radosnej energii na rozpoczynający się nowy rok. A tej energii dostarczali słuchaczom obok już wymienionych chórzyści, instrumentaliści i tancerze Opery Krakowskiej oraz Tomasz Tokarczyk, który sprawnie i z wdziękiem cała tą wielką machiną wykonawczą zawiadował” - napisała red. Anna Woźniakowska na stronie Polskiej Muzy (1.01.2018).

Koncerty sylwestrowe były wieczorami pełnymi wrażeń i niespodzianek. Zachwycona publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, a na zakończenie owacjami na stojąco. Nie zabrakło też bisów i wspólnego śpiewania m.in. przeboju „L’Italiano” T. Cutugno, do którego zachęcał cały Zespół Opery Krakowskiej. 

Koncert przygotowali: Bogusław Nowak, Bożena Pędziwiatr, Elena Korpusenko, Jacek Mentel, Dariusz Pawelec, Bożena Walczyk-Skrzypczak, Agnieszka Sztencel.