A A A
normalny kontrast | duży kontrast

W Operze Krakowskiej zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy

Tuż po świętach spotkaliśmy się wraz z naszą publicznością, by wspólnie posłuchać najpiękniejszych, tak mocno wpisanych w naszą tradycję kolęd. Koncert „Hej, w dzień narodzenia!” był okazją do przedłużenia niepowtarzalnej bożonarodzeniowej atmosfery i posłuchania takich kolęd jak „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. Wykonali je soliści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik wraz z Chórem Dziecięcym i Orkiestrą Kameralną Opery Krakowskiej, którą poprowadził Marek Kluza. Większość kolęd opracował dyrygent i kierownik Chóru Dziecięcego Marek Kluza, pozostałe jego przyjaciele - artyści. Muzyka, śpiew oraz świąteczne dekoracje sprawiły, że wyjątkowa atmosfera oraz magia Bożego Narodzenia udzieliła się wszystkim obecnym. Na zakończenie rodzice młodych chórzystów podarowali Markowi i Beacie Kluzom - kierownictwu chóru - kwiaty będące wyrazem wdzięczności za pracę i czas poświecony ich dzieciom. To właśnie oni są założycielami powstałego w 2008 roku Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej, który od tego czasu nieprzerwanie prowadzą.  

„Dawno z taką radością nie słuchałam bożonarodzeniowych śpiewów, tych powszechnie znanych, tych rzadko pojawiających się w obiegowym repertuarze, i tych z którymi wczoraj zetknęłam się po raz pierwszy. W sumie dwadzieścia jeden utworów urzekających melodyjnością, zróżnicowaniem nastrojów, wykonanych z niekłamaną radością jaką tylko dzieci potrafią ozdobić swe artystyczne produkcje. W środę 27 grudnia kolędy i pastorałki śpiewał bowiem a cappella i z towarzyszeniem zespołu kameralnego Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy. (...) Ponad trzydzieścioro młodych chórzystów śpiewało ładnym, okrągłym dźwiękiem, z nienaganną intonacją, z wielką wrażliwością muzyczną i – jak już wspominałam – z ogromnym zaangażowaniem. A przecież blisko półtorej godziny muzyki było z pewnością dla nich męczące tym bardziej, że opracowania poszczególnych pieśni dokonane przez Henryka Mikołaja Botora, Tomasza Chmiela, Marka Kluzę, Witolda Lutosławskiego, Bronisława Rutkowskiego, Tomasza Tokarczyka i Pawła Wójtowicza wcale nie były łatwe. Z tego bogactwa najbardziej wzruszyła mnie prosta, nieco archaiczna kolęda Dzieciątko się narodziło w opracowaniu Bronisława Rutkowskiego zaśpiewana przez chór a cappella. To było prawdziwie anielskie śpiewanie!” - napisała red. Anna Woźniakowska na portalu Polska Muza (28.12.2017).

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia dwukrotnie mogliśmy posłuchać Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej. TVP3 wyemitowała koncert „My też pastuszkowie” zarejestrowany w zeszłym roku w Kopalni Soli „Wieliczka”, w którym młodzi chórzyści zaśpiewali z solistami Opery Krakowskiej - Moniką Korybalską i Michałem Kutnikiem. Z kolei na antenie TVN w wigilijny wieczór obejrzeliśmy koncert z krakowskiej Bazyliki Bożego Ciała, w którym młodzi śpiewacy towarzyszyli takim gwiazdom jak: Kayah, Kasia Kowalska, Margaret, Michał Szpak, Mateusz Ziółko, Ola Gintrowska, Ewelina Lisowska, Piotr Cugowski oraz zespół Sound’n’Grace.