A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Waldemar Dąbrowski z „operowym Oscarem”

30.04.2019

Zespół Opery Krakowskiej składa serdeczne gratulacje Dyrektorowi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu, który wczoraj (29.04.2019) odebrał International Opera Award – nagrodę zwaną operowym Oscarem za szczególne zasługi w zarządzaniu teatrem operowym.

Rozdanie statuetek odbyło się po raz siódmy podczas uroczystej gali w londyńskim teatrze Sadler’s Wells. Waldemar Dąbrowski, odbierając nagrodę w kategorii „Leadership in Opera”, dołączył do wybitnych polskich twórców kultury, którzy w ubiegłych latach zostali uhonorowani operowym Oscarem – Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny TW-ON w kategorii „najlepszy reżyser” czy Piotr Beczała w kategorii „najlepszy śpiewak”. Wraz z Waldemarem Dąbrowskim nagrodę odebrał również Krzysztof Warlikowski w kategorii „nowa produkcja” za realizację „Z domu umarłych”, opery Leoša Janáčka, przygotowanej dla londyńskiej Royal Opera House. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury, na czele którego stoi John Allison, redaktor naczelny magazynu „Opera”.

Waldemar Dąbrowski, dwukrotnie obierany Dyrektorem Teatru Wielkiego (w latach 1998-2002 oraz obecnie od 2008 roku) zajmował w latach 2004-2005 stanowisko ministra kultury. To za jego kadencji ustanowiono Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dąbrowski zainicjował program Chopin 2010, przeorganizował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który przejął odpowiedzialność za nowo powstające Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jego oddział w Żelazowej Woli. Powołał również Instytut Teatralny i Instytut Książki, którego zadaniem stało się popularyzowanie polskich książek i ich autorów czy prezentacja literatury polskiej za granicą. Pośród jego zasług na polu operowym należy wymienić przyznanie zespołowi baletowemu TW-ON autonomii artystycznej i podniesienie go do rangi Polskiego Baletu Narodowego, a także powołanie na jego szefa wybitnego choreografa Krzysztofa Pastora. Dąbrowski został także wybrany do zarządu OPERA EUROPA, forum zrzeszającego europejskie teatry operowe. Między innymi dzięki niemu Teatr Wielki otrzymał nominację także w kategorii „Dzieło odkryte na nowo” za „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, koprodukcję TW-ON i Teatru Wielkiego w Poznaniu, wystawione w ubiegłym roku.

Zespół Opery Krakowskiej wyraża uznanie i dumę z tego, że polska sztuka operowa zyskuje sławę na arenie międzynarodowej. Raz jeszcze serdeczne gratulacje!