A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Warsztat z młodzieżą #opera w ramach „Bonu Kultury”

W naszym teatrze zakończyły się spotkania #opera, realizowane w ramach projektu „Bon Kultury”, będącego inicjatywą Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Warsztat dla młodzieży #opera miał na celu bliższe poznanie świata opery, który może zafascynować młodą osobę i rozwinąć w niej potrzebę kontaktu z tą dziedziną sztuki. Kameralne spotkania odbywały się w przestrzeni scenograficznej danego przedstawienia, dzięki czemu młodzież mogła „dotknąć teatru”, poznać go z innej perspektywy.

Tematem #opera była wybrana opera, operetka czy przedstawienie z repertuaru naszej sceny. Spotkaliśmy się m.in. z reżyserem Laco Adamikiem, scenografem i kostiumografem Barbarą Kędzierską, dyrygentem Zygmuntem Magierą,  reżyserem światła Bogumiłem Palewiczem, solistami śpiewakami Michałem Kutnikiem i Grzegorzem Szostakiem, solistką baletu Gabrielą Kubacką, inspektorem baletu Wiolettą Maciejewską, inspicjentką Agnieszką Sztencel, charakteryzatorką Zofią Lubą i automatykiem sceny Krzysztofem Klockiem.

W miłej atmosferze rozmawialiśmy z młodzieżą m.in. o pracy zarówno realizatorów i artystów, o wykorzystaniu multimediów w spektaklach, o technologii sceny (zapadniach, sztankietach, wózkach scenicznych i in.), jak charakteryzacja może zmienić osobę, czy o roli inspicjenta. Zaproszeni goście z pasją opowiadali o swojej pracy, zachęcając młodzież, wspólnie z prowadzącymi #opera Katarzyną Sanocką i Alicją Myśliwiec, do dyskusji. Zwieńczeniem każdego spotkania było uczestnictwo w omawianym spektaklu, co było też kluczem do lepszego zrozumienia poruszanych podczas warsztatów tematów. Młodzież zobaczyła takie przedstawienia jak: „Tannhäuser” Ryszarda Wagnera, „Straszny dwór” S. Moniuszki, „Miłość do trzech pomarańczy” S. Prokofjewa, „Don Pasquale” G. Donizettiego, „Normę” V. Belliniego, „Króla Rogera” K. Szymanowskiego, „Hrabinę Maricę” E. Kálmána, „Teresica – una pasión”, „Carminę Burana” C. Orffa.

Spotkania #opera spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz nauczycieli.

„Cieszymy się, że w czasie warsztatów swoim doświadczeniem i fachową wiedzą służyła nam Pani Agnieszka Sztencel. Dzięki Niej nasze wyobrażenie o przebiegu zdarzeń podczas trwania spektaklu zostało znacząco wzbogacone. Nie mieliśmy pojęcia, że to, co dzieje się poza zasięgiem wzroku widzów na widowni wymaga pracy tak wielu osób. To nie wygląda tak zabawnie, jak w czasie trwania sztuki Michaela Frayn „Czego nie widać”. Teraz nasze brawa po zakończeniu przedstawienia były dłuższe i silniejsze niż zwykle, bo wiemy, że należą się również osobom, których nie widać na scenie” - czytamy w liście, który otrzymaliśmy od pedagoga ze szkoły w Zakopanem.

#opera to już kolejny projekt edukacyjny, który zrealizowaliśmy  w ramach „Bonu Kultury”. Poprzednio były to m.in. warsztaty „Muzyką namaluj swój świat”, oparte na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych, przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu,  spotkania „Operowy podwieczorek” adresowane do widzów 50+  oraz warsztaty muzykoterapeutyczne dla kobiet w ciąży „Z muzyką od poczęcia”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom #opera za wspólnie spędzony czas w sezonie 2017/2018 i serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania już od września br.!