A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Zagraliśmy "Halkę" na finale festiwalu Viva Polonia! w Centrum Paderewskiego

12.11.2019

Jedno z dwóch najważniejszych operowych dzieł Stanisława Moniuszki – „Halka” – zabrzmiało podczas Festiwalu „Viva Polonia!”. Stali goście festiwalu – Artyści Opery Krakowskiej – zebrali gorące oklaski i gratulacje od dyrektora Centrum, Łukasza Gaja.

„Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc” – pod tym hasłem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej organizuje coroczny, listopadowy festiwal poświęcony muzyce polskiej. W tym roku, ogłoszonym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Moniuszki, i w przeddzień święta Niepodległości, soliści oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka wykonali w wersji koncertowej „Halkę”. W tytułowej partii usłyszeliśmy Agnieszkę Kuk, która wraz Tomaszem Kukiem (Jontek) występowała już w tym spektaklu na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Pozostałe partie wykonali: Monika Korybalska (Zofia), Adam Szerszeń (Janusz), Wołodymyr Pańkiw (Stolnik). Sala wypełniona była po brzegi, a większość biletów została wyprzedana na trzy tygodnie przed wydarzeniem.

Listopadowy Festiwal „Viva Polonia!” zapoczątkowany został w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie o charakterze patriotycznym ma na celu promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. W ramach Festiwalu odbywają się koncerty, spektakle teatralne, promocje książek oraz wystawy.