A A A
normalny kontrast | duży kontrast

ZMARŁA WANDA POLAŃSKA

30.10.2020

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci wybitnej śpiewaczki operetkowej Wandy Polańskiej. Artystka nazywana „brylantem polskiej operetki” zmarła 28 października w wieku 89 lat. Ostatnie lata życia spędziła w pawilonie artysty-seniora Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie.

 

Wanda Polańska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej


Wanda Polańska urodziła się w 1931 roku w Fumay we Francji. Od wczesnego dzieciństwa związana była z Krakowem, gdzie pod kierunkiem prof. Józefa Gaczyńskiego zdobywała muzyczne wykształcenie. Na scenie zadebiutowała w 1957 roku w Operetce Śląskiej w Gliwicach, wykonując błyskotliwą partię Rozalindy w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa. W 1963 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie dostała angaż w Operetce Warszawskiej, szybko stając się gwiazdą estrady. Jej współpraca z warszawską instytucją zakończyła się w 1978 roku. Wówczas Polańska rozpoczęła działalność koncertową, brała też udział w występach telewizyjnych. Artystka ma na swoim koncie wiele niezapomnianych ról i recitali w kraju, ale także poza jego granicami - w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.


Śpiewaczka współpracowała z Operą Krakowską. 31 maja 2002 roku wystąpiła podczas gali operowej jako jeden z zaproszonych gości specjalnych, obok Małgorzaty Walewskiej i Bogdana Paprockiego. 27 lutego 2004 wzięła udział w uroczystym spektaklu „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána, poświęconym pamięci zmarłej Iwony Borowickiej, primadonnie krakowskiej sceny operetkowej. Angażowała się również artystycznie w liczne inicjatywy charytatywne miasta.


Bogusław Kaczyński pisał o niej „Królowa sceny”. Jan Kiepura mówił, że „takiej gwiazdy nie powstydziłby się Broadway”. Wielbiciele operetki stracili wielką postać o niezwykłej, scenicznej osobowości i wokalnym talencie. Bliskim Artystki składamy serdeczne wyrazy współczucia.