A A A
normalny kontrast | duży kontrast

MONIKA KORYBALSKA

mezzosopran

Pochodzi z Bydgoszczy, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów wokalnych, w 2006 roku, zadebiutowała partią I Chłopca w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta – polsko-holenderskiej produkcji podczas tournee w Holandii, Belgii i Niemczech. W tym samym roku wystąpiła również w partii Geniusza podczas festiwalu w Salzburgu, w bardzo rzadko wykonywanej operze Mozarta – „Kamieniu filozoficznym”.

W roku 2009 rolą Kate Pinkerton w „Madama Butterfly” Pucciniego rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską, gdzie następnie powierzono jej m.in. partie Mercedes w Carmen  Bizeta, Jadwigi w Strasznym dworze” Moniuszki oraz Suzuki w Madama Butterfly” Pucciniego. Od września 2012 na stałe należy do zespołu solistów Opery Krakowskiej. W swoim repertuarze posiada jeszcze takie partie, jak: Orfeusz (Orfeusz i Eurydyka” Glucka), Cherubino (Wesele Figara” Mozarta), Echo (Ariadna na Naxos” Straussa), Dorabella (Cosi fan tutte” Mozarta), Druga Dama (Czarodziejski flet” Mozarta), Dydona (Dydona i Eneasz” Purcella), Zofia (Halka” Moniuszki), Ines (Trubadur” Verdiego), Giannetta (Napój miłosny” Donizettiego), Claire (Diabły z Loudun”  Pendereckiego), Nicoletta i Linetta (Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa), Muza / Niclausse (Opowieści Hoffmanna Offenbacha), Orestes (Piękna Helena” Offenbacha), Cajtla (Skrzypek na dachu” Bocka), Pacholę (Maria” Statkowskiego), Adalgisa (Norma Verdiego), Giovanna (Jane) Seymour (Anna Bolena Donizettiego), Paquette („Kandyd Bernsteina). Wykonuje również dzieła kantatowo-oratoryjne oraz utwory liryki wokalnej.

W sierpniu 2014 rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, przygotowując i wykonując partię Jadwigi w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, w reżyserii Krystyny Jandy.

Jest laureatką drugiej nagrody oraz nagrody specjalnej w VI Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej, co w maju 2015 zaowocowało podjęciem współpracy z Gliwickim Teatrem Muzycznym i zaproszeniem do udziału w spektaklach Księżniczki czardasza Kalmana w roli Sylwii. W maju 2011 zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” na Słowacji. W roku 2014 otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury „Ars Quaerendi”. W styczniu 2013 dokonała nagrania dwóch aktów Wesela Figara (w partii Cherubina) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach podczas Poranku Noworocznego, co zaowocowało kolejnym zaproszeniem przez NOSPR, tym razem do wykonania koncertu noworocznego pod batutą Jerzego Maksymiuka. W maju 2013 została zaproszona przez Kuwait Chamber Philharmonia jako główny wykonawca koncertu z okazji uczczenia 50-lecia stosunków dyplomatycznych polsko-kuwejckich. 

Na swoim koncie ma współpracę z takimi dyrygentami, jak T. Kozłowski, T. Tokarczyk, J. Maksymiuk, A. Liebreich, P. Wajrak, W. Kunc, P. Esswood, D. Vermeulen, D. Binetti, M. Toporowski, Ł. Borowicz, M. Messori. Jest uczestniczką wielu festiwali muzycznych, m. in. Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków), Festiwalu im. Jana Kiepury (Krynica-Zdrój), Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym im. K. Jamróz (Busko Zdrój), Bydgoskiego Festiwalu Operowego, Festiwalu Wawel o zmierzchu (Kraków), Bologna Festival (Włochy), Festival de Wiltz (Luksemburg).