A A A
normalny kontrast | duży kontrast

EDUKACJA | PORANKI

Opera Krakowska zaprasza na „Poranki” - cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat. Podczas „Poranków” najmłodsi widzowie odkrywać będą świat opery. Spotkania mają na celu wychowanie nowego pokolenia świadomych odbiorców sztuki, zgodnie ze słowami: „Jest wiele teatrów na świecie – mniej albo bardziej poważnych, lecz najważniejszym teatrem na świecie, jest teatr… wyobraźni…”. Tę właśnie wyobraźnię chcemy w dzieciach rozwijać.


Gościem specjalnym każdego „Poranka” będzie artysta, rzemieślnik sztuk teatralnych bądź pracownik administracji, który odkryje przed młodymi uczestnikami tajniki „teatralnej kuchni”. Dzieci mogą m.in. zaśpiewać z solistą, zatańczyć wraz z Baletem, dowiedzieć się, jak działają urządzenia sceniczne podczas spektakli lub czym zajmuje się inspicjent.


Spotkania umożliwiają dzieciom uczestnictwo w różnorodnych warsztatach, m.in. plastycznych, ruchowych czy kostiumologicznych. Młodzi melomani zwiedzą także kulisy Opery. Pragniemy, aby poprzez zabawę rozwijali swoją kreatywność, wrażliwość artystyczną i talenty muzyczne.


Spotkania prowadzi Anna Adamus, od wielu lat związana z Operą Krakowską, pomysłodawczyni i organizatorka wielu projektów edukacyjnych i społecznych, dla dzieci, młodzieży, niepełnosprawnych, seniorów, kobiet w ciąży. Współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem Bliżej Przedszkola, pisząc teksty piosenek, scenariusze przedstawień oraz zabaw dla przedszkolaków. Organizatorka warsztatów dla dzieci m.in. cyklu spotkań Kraków oczami dziecka i Legendy starego Krakowa. Z wykształcenia menadżer kultury, z zamiłowania pedagog, prywatnie mama 2-latki, z którą prowadzi fanpage CudawiAnki, gdzie dzieli się pokładami kreatywności i pozytywnej energii.


„Poranki” zostały nagrodzone przez portal „Czas dzieci” statuetką „Słonecznik 2015” w kategorii Muzyka (wrzesień 2015). Z kolei w 2018 roku otrzymały Nagrodę Rodziców w kategorii „Ruch” jako najbardziej rozwojowa krakowska inicjatywa dla dzieci.


Plan najbliższych „Poranków”


25.10.2020 - Tańczące nutki na zaczarowanej pięciolinii
Spotkanie z artystami Baletu, którzy wprowadzą dzieci w świat tańca. Będzie to podróż szlakiem pełnym ciekawostek i niespodzianek.


29.11.2020 – Jedno oko na proscenium, drugie za kulisy
Podczas tego spotkania kulisy sceny odsłoni przed dziećmi Inspicjent. Odkrywając przed nimi „serce opery” uświadomi, jak ważną rolę odgrywają ci, których publiczność nie widzi podczas spektaklu.


20.12.2020 – Usłysz magię świąt
To coroczne tradycyjne spotkanie, podczas którego przedstawiciele Chóru śpiewają wraz z dziećmi kolędy, wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę.

Czas trwania spotkania: około 1,5 godziny, koszt uczestnictwa dziecka: 30,00 zł.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z zasadami uczestnictwa w wydarzeniu oraz pobranie i wypełnienienie oświadczenia: 

ZASADY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH „PORANKI”

OŚWIADCZENIE DO POBRANIA


Przypominamy, że w spotkaniu biorą udział wyłącznie dzieci na podstawie zakupionego wcześniej biletu. Rodzice mogą poczekać na dzieci w części kawiarnianej bądź w wyznaczonej części Antresoli. Dzieci nie biorące udziału w spotkaniu przebywają na terenie Opery wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna.


Bardzo serdecznie zachęcamy do obejrzeni „Poranków" w sieci. Poniżej pierwszy z trzech odcinków opublikowanych na kanale YouTube Opery Krakowskiej: