A A A
normalny kontrast | duży kontrast

GRAND PAS...! - GALA BALETOWA

Tego wieczoru Dziedziniec Arkadowy na Wawelu zamienił się w taneczną scenę, a okazją ku temu była gala baletowa „Grand pas…!” (29.06 br.). Zobaczyliśmy gwiazdy scen baletowych z Europy i z Rosji. Pierwszą część wieczoru otworzyli gospodarze - Balet Opery Krakowskiej, który zaprezentował „Akord” w choreografii Eduardo Bablidze. Mizuki Kurosawa, Julia Galambos, Takafumi Tamagawa i Yauheni Yatskevich zatańczyli do minimalistycznej i kontemplacyjnej muzyki Arvo Pärta. Zobaczyliśmy także solistów Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Igor Kolb zatańczył do choreografii Vladimira Varnava  „Begining”, a towarzyszyła mu nastrojowa muzyka Erika Satie. Wykonał także utwór „Łabędź” w choreografii Radu Poklitaru do muzyki Charles’a Camilla Saint-Saësa. Redaktor Lesław Czapliński napisał o artyście: „Taniec charakterystyczny wymaga szczególnych umiejętności, by nie przemienił się w niezamierzoną parodię. Takim tancerzem światowego formatu jest Igor Kolb (…)”. Artysta wraz z Alisą Petrenko – solistką Teatru Maryjskiego, wykonał duet z baletu „Deszcz” w choreografii Radu Poklitaru do żywiołowej mołdawskiej muzyki folkowej. Soliści Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie - Olesia Shaytanova i Kipras Chlebinskas zatańczyli duet z baletu „Everywhere we weren’t”, do którego choreografię przygotował Martynas Rimeikis, z muzyką jednego z ważniejszych postminimalistów – Maxa Richtera. Soliści wykonali także duet z „Romea i Julii” w choreografii Krzysztofa Pastora do muzyki Sergiusza Prokofiewa. Solistów Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie - Rominę Kolodziej i Damiána Šimko podziwialiśmy w utworze „Slovak Dances – Life of lights”. Choreografię przygotowała Natália Horečná, muzykę napisał słowacki kompozytor Peter Breiner. Przejmującą historię o miłości wytańczyli soliści Teatru w Koszycach Ami Fujikawa i Maksym Sklyar, w których wykonaniu zobaczyliśmy duet z „Anny Kareniny” w choreografii Kirilla Simonova do muzyki Rodiona Szczedrina.

Druga cześć gali należała do zespołu Polskiego Baletu Narodowego i jego solistów - Yuki Ebihary i Dawida Trzensimiecha. Wykonali oni słynne „Bolero” do muzyki M. Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora, którego prezentacja wywołała duży aplauz ze strony widzów.

Blisko tysięczna publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Redaktor Anna Woźniakowska na łamach portalu Polska Muza podsumowała galę jako „zwartą i interesującą”. „Osiem krótkich scen baletowych przedstawionych w pierwszej części (…) ukazało bogactwo wyrazowe teatru ruchu oraz wielką wyobraźnię choreografów łączących swobodnie różne techniki i style tańca, szukających różnych inspiracji, budujących swe opowieści na ciekawej warstwie muzycznej. Podziwialiśmy też wspaniałą technikę i sprawność ruchową wykonawców, a także - w niemal wszystkich prezentacjach - głębię ich artystycznego przekazu. (…) «Bolero» Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora, a w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego, inscenizacja pełna pasji, piękna dla oka, perfekcyjnie zaprezentowana".

Kierownictwo artystyczne nad galą baletową sprawowali: Elena Korpusenko, Bogusław Nowak, Dariusz Pawelec, Bożena Pędziwiatr. Producentem była Małgorzata Wójsik. Galę poprowadziła Katarzyna Sanocka. 


Gala baletowa „Grand pas…!” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Partnerzy projektu