A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Wielkie Chóry Wielkich Oper

Terminy

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera

Obsada:

CHÓR OPERY KRAKOWSKIEJ

Brak informacji o datach

Gdy kończy się aria, do głosu dochodzi CHÓR. Zapraszamy na widowisko muzyczne "Wielkie Chóry Wielkich Oper". Tym razem w głównej roli - Chór Opery Krakowskiej. Na koncert złożą się najlepsze fragmenty chóralne z najwspanialszych oper. Wiele z nich to prawdziwe przeboje, znane i rozpoznawalne. Ale oprócz pozycji obowiązkowych, takich jak "Carmen" czy "Aida", nie zabraknie utworów równie pięknych, choć nieco mniej znanych...

Artykuły:

Fragmenty recenzji

(…) jak mogliśmy się przekonać, sceny chóralne w operach są równie piękne melodycznie, a często przesycone większą niż arie emocją, charakteryzują się dramatyczną i zróżnicowaną ekspresją. A właśnie takich scen zbiorowych słuchaliśmy w Muzeum Lotnictwa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej. Walorem koncertu (być może największym) był poziom poszczególnych prezentacji. (…) zróżnicowanie artykulacji, bogactwo niuansów dynamicznych w śpiewie chóru było imponujące. To zasługa Zygmunta Magiery, kierownika zespołu oraz Tadeusza Kozłowskiego prowadzącego koncert.
Anna Woźniakowska, "Dziennik Polski", 16.04.2012
 
Program szczegółowy nie pozostawił złudzeń. Ten koncert nie mógł się nie udać. W operowy nastrój licznie zgromadzoną publiczność wprowadził podniosły hymn skomponowany z okazji koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego przez G. F. Haendla „Zadok the Priest”. Siedmiogłosowy chór, orkiestra i trąbki z kotłami od pierwszych minut zawładnęły sercami publiczności. (…) Finał należał jednak do G. Verdiego. Wspaniałe partie z „Nabucco” przetarły drogę do serc słuchaczy, by porwać je na koniec dźwiękami „Marszu triumfalnego” z „Aidy”. Jeśli jeszcze wtedy ktoś nie uległ kunsztowi w doborze repertuaru z pewnością stało się to podczas bisów, kiedy to od skrzydeł zabytkowych samolotów i szybowców odbijały się dźwięki lecących myśli chóru Żydów w niewoli babilońskiej „Va pensiero!” z opery „Nabucco” G. Verdiego.
Krzysztof Gudowski, "Kultura w Krakowie", 16.04.2012

O Chórze Opery Krakowskiej

Chór Opery Krakowskiej to zespół niezwykle elastyczny, posiadający w swoim szerokim repertuarze obok najwspanialszych i najbardziej znanych tytułów operowych również utwory z innych muzycznych gatunków (msze, oratoria, kantaty). Na co dzień pracuje pod okiem najlepszych reżyserów, grając na jednej scenie z solistami światowej sławy. Chór Opery Krakowskiej niejednokrotnie wyróżniany był przez krytyków muzycznych za swoje szczególne walory brzmieniowe oraz jednolitą barwę głosów, co wśród polskich chórów operowych nadal należy do rzadkości. Zespół cechuje w swojej pracy duża dbałość o każdy, nawet pozamuzyczny element oraz jedność, tworząca wspólny muzyczny organizm. Dzięki niemu każda produkcja nabiera życia i zyskuje nową jakość. Od 2011 funkcję kierownika chóru sprawuje Zygmunt Magiera.