A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Szukając Leara: Verdi

Terminy

Szukając Leara: Verdi

Realizatorzy:

Michał Znaniecki: reżyseria, scenografia, scenariusz
Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita
Kostiumy: Joanna Medyńska
Choreografia: Diana Theocharidis
Reżyseria światła: Bogumił Palewicz
Przygotowanie Chóru Opery Krakowskiej: Joanna Wójtowicz
Kierownik warsztatów: Zofia Dowjat
Kierownik produkcji: Magdalena Sowińska
Asystenci reżysera: Zofia Dowjat, Kamil Baron
Asystent choreografa: Wioletta Maciejewska
Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak

Obsada:

Soliści, Podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Chór Opery Krakowskiej i Studio Baletowe Opery Krakowskiej

Brak informacji o datach

„Szukając Leara: Verdi” to autorski spektakl Michała Znanieckiego, realizowany w ramach  cyklu „Głos wykluczonych”. Projekt zakłada połączenie grupy amatorów z artystami profesjonalnymi, przy zaangażowaniu miasta i jego mieszkańców do czynnego udziału w tworzeniu przedstawienia. Hasłem wywoławczym jest „wykluczenie”, które na przestrzeni ostatnich lat stało się już pewnego rodzaju metaforą i polem do dyskusji o teatrze. Z osobami wykluczonymi pracują i występują na scenie artyści, gwiazdy opery i teatru. Spektakl był prezentowany m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Lwowie czy Buenos Aires. Kolejnym miastem na mapie „Głosu wykluczonych” jest Kraków.

Przedstawienie opowiada historię Króla Leara i jego córek, jest połączeniem dramatu Szekspira i wybranych fragmentów muzycznych  z utworów Giuseppe Verdiego, tworzonych z myślą o operze „Król Lear”, którą Verdi całe życie chciał skomponować, ale ostatecznie nigdy tego nie zrobił...

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się kluczem do wyboru grupy społecznej. Dzięki udziałowi osób starszych w projekcie, zyskuje on wartość dodaną i jest pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika, które stają się częścią spektaklu. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl "Szukając Leara: Verdi" powstał dzięki współpracy Fundacji Jutropera z Biurem Festiwalowym IMPART 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Urzędem Miasta Krakowa oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.